Zobacz wideo: Podatek cukrowy dobija polskich producentów.
Śródmiejskie Centrum Targowe zbudowane ma zostać na niezagospodarowanym dotąd placu między ul. Krzywoustego i Gimnazjalną w Nakle. Gotowa już wizualizacja robi wrażenie.
W planach jest m.in. budowa trzech kwartałów usługowo-handlowych z sanitariatami i częścią rekreacyjno-wypoczynkową dla mieszkańców. Będzie tu można nie tylko zrobić zakupy, ale też chwilę odpocząć. Bo w pobliżu bloków przy ul. Krzywoustego powstać mają także elementy małej architektury - siedziska, ławki, fontanny, kwietniki. Przybędzie też zieleni. W planach są nasadzenia m.in. drzew i krzewów, ale nie tylko.
Samorząd wywalczył dotację na budowę targowiska
Realizacja inwestycji jest możliwa dzięki dotacji z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Samorząd wywalczył na ten cel 4,2 mln zł. - To sto procent kwoty, o którą gmina wnioskowała – chwalą się sukcesem urzędnicy.
- Wśród jednostek samorządu terytorialnego, którym w naszym województwie przyznano środki, Nakło nad Notecią znalazło się na 5. miejscu pod względem wielkości otrzymanych pieniędzy. Na 1. miejscu jest Bydgoszcz (25 mln zł) – czytamy na stronie internetowej ratusza.
Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]
Nowe centrum targowe, które – takie są zapowiedzi – powstanie w Nakle do końca 2022 r. zastąpi targowisko miejskie funkcjonujące od lat na placu Zamkowym w Nakle. To kilka mało estetycznych straganów, które szpecą staromiejską część miasta. Stąd pomysł przeniesienia targu w inne miejsce, gdzie lepszy dojazd i wolny teren na budowę parkingów. Są zapowiedzi, że miejsc do parkowania aut powstanie przy nowym centrum targowym 50.
Nowoczesne rozwiązania przy budowie centrum targowego w Nakle
Jak informują władze gminy - wizualizację Śródmiejskiego Centrum Targowego opracował nakielanin Łukasz Gąsiorowski. Przewiduje ona zastosowanie nowoczesnych rozwiązań m.in. montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych, które zapewnią oświetlenie całego terenu.
- Sama przestrzeń handlowo-usługowa będzie miała zróżnicowany profil działalności zapewniający sprzedaż także lokalnym producentom - obiecują w ratuszu. Jest zapewnienie, że z targu korzystać będą mogli m.in. lokalni producenci i rolnicy. Dodatkowo miejsce to pełnić ma również funkcję swego rodzaju centrum wystawienniczo-targowego.
Jako pierwsza targowisko zbudowała Mrocza
Nakło to kolejna gmina powiatu nakielskiego, która pokusiła się o budowę nowego targowiska miejskiego. Wcześniej zrobiła to Mrocza. Projekt „Mój Rynek” udało się zrealizować jesienią 2019 r.
Nowy targ powstał przy ul Łąkowej w Mroczy. Dla handlowców przygotowano 16 stanowisk. Dziesięć przeznaczonych jest dla osób mających w ofercie produkty rolno -spożywcze, 16 - kolejnych dla pozostałych wystawców. Koszt budowy targowiska miejskiego w Mroczy wyniósł 660 554 zł. I ta gmina otrzymała spore dofinansowanie. Dotacja pochodziła z programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Targowisko powstało, jednak efekt nie do końca chyba spełnił oczekiwania. Na Łąkowej w Mroczy w dni targowe tłumów nie ma. Okoliczni producenci i rolnicy rzadko przyjeżdżają tu handlować.
Wizualizacja Śródmiejskiego Centrum Targowego w Nakle
