MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nakrętki to początek walki UE z plastikiem. Małe opakowania muszą zniknąć - znamy datę

Agnieszka Domka-Rybka
Zakaz Brukseli ma objąć jednorazowe, małe opakowania. Dziś są bardzo popularne. Któż ich nie ma w domu?
Zakaz Brukseli ma objąć jednorazowe, małe opakowania. Dziś są bardzo popularne. Któż ich nie ma w domu? Agnieszka Domka-Rybka
Unia Europejska walki z plastikiem nie zakończy na „przeklętych” nakrętkach przymocowanych do butelek, bo zniknąć mają jednorazowe opakowania, m.in. do przypraw w restauracjach typu fast food czy buteleczki z kosmetykami hotelowymi.

Spis treści

Zakrętki „na uwięzi”, od samego początku, gdy tylko się pojawiły, budziły emocje, choć zdaje się, że te z grubsza opadły.

Kto to wymyślił będzie się smażył w piekle

Jeszcze niedawno czytaliśmy takie komentarze:
„Ktokolwiek wymyślił nakrętki, będzie smażył się w piekle. Ludzie, przecież tak trudno się napić i można się skaleczyć! To doprowadza mnie do szału. Jako człowiek, który żyje trochę na tym świecie mówię tym przeklętym zakrętkom: stanowcze nie! ” - sygnalizował nasz Czytelnik.

„Na plaży nakrętki nie spadają do piachu”

Kilka dni temu usłyszeliśmy taką rozmowę w tramwaju w Bydgoszczy:
- Te zakrętki to wcale nie jest taki głupi pomysł. Byłem nad morzem i na plaży odkryłem, że jednak mają sens. Dzięki temu, że są przytwierdzone, nie spadały w piasek - mówił młody chłopak do kolegi.
- Idzie się przyzwyczaić, jak do wszystkiego - skomentował ten drugi.

Gdy jedne emocje opadają, szykują się kolejne.
A to za sprawą zapisów ustawy, która implementuje tzw. dyrektywę plastikową - napisał Business Insider.

Nowy obowiązek dla firm - alternatywa dla plastiku

Czytamy tam dalej, że oprócz nakrętek „na uwięzi” firmom doszedł w lipcu obowiązek zapewnienia opakowania alternatywnego w miejsce, m.in. plastikowych kubków na kawę czy opakowań na jedzenie. Czyli w restauracjach czy kawiarniach powinniśmy mieć możliwość korzystania z własnych pojemników. Jeśli tak nie będzie, firmie prowadzącej lokal grożą kary.

Na tym nie koniec, Bruksela zapowiada kolejne rozwiązania w walce z nadmiarem plastiku. Przyjęte przez PE przepisy wprowadzą kolejne zakazy.

Takie zakazy szykuje UE - znamy datę!

Od 2030 roku zniknąć będą musiały m.in.:

  • jednorazowe plastikowe opakowania na owoce i warzywa;
  • przyprawy w restauracjach typu fast food (np. tradycyjne opakowania na keczup czy majonez);
  • cienkie plastikowe torby na artykuły spożywcze (tu niektóre sklepy już wprowadzają opłaty za korzystanie z tego typu woreczków);
  • małe jednorazowe buteleczki na kosmetyki, które często wykorzystywane są w hotelach - wymienia BI.

Oczywiście, w te działania wpisuje się również system kaucyjny, który ma zacząć obowiązywać w Polsce od przyszłego roku.
Jak już pisaliśmy, od przyszłego roku zapłacimy więcej za zakupy, a konkretnie za towary w opakowaniach objętych systemem kaucyjnym. W 2025 roku pojawi się nowa opłata, która będzie doliczana do rachunku w sklepie.

Będą kaucje od plastikowych butelek i puszek - 50 groszy

I tak: w przypadku butelki plastikowej jednorazowego użytku do 3 litrów to ma być 50 groszy kaucji za sztukę, podobnie - 50 groszy w przypadku puszki.

Dodajmy, że gdy w naszym koszyku zakupowym znajdzie się więcej butelek czy puszek, opłat będzie więcej. Kupując więc np. trzy butelki plastikowej jednorazowego użytku do 3 litrów - kaucja wyniesie 1,5 zł (trzy razy 50 groszy). Opłatę kaucyjną będzie można odzyskać, zwracając butelki lub puszki do odpowiednich automatów.

Co ze szklanymi butelkami i po produktach mlecznych?

Natomiast szklane butelki mają poczekać, system kaucyjny obejmie je później. Do końca 2026 roku zdecydowano się bowiem wydłużyć możliwy okres działania funkcjonujących systemów zbierania butelek wielorazowych ze szkła. W tym przypadku opłata ma wynieść 1 zł.

Także do 2026 roku został przesunięty obowiązek zbiórki butelek po produktach mlecznych. Federacja Konsumentów i Związek Polskich Przetwórców Mleka apelują do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, aby całkowicie wyłączyło opakowania po mleku i jego przetworach z systemu kaucyjnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska