Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 27.12.2021 w Gąsawie [zdjęcia]

Szymon Cieślak
Szymon Cieślak
Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 2021 w Gąsawie.
Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 2021 w Gąsawie. Szymon Cieślak
W poniedziałek, 27 grudnia 2021 roku po raz pierwszy obchodziliśmy rozpoczęcie Postania Wielkopolskiego jako narodowe święto o nazwie Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Po południu odbyły się uroczystości w Gąsawie.

Tak obchodzono w Gąsawie 100. rocznicę Powstania Wielkopolskiego w 2018 roku:

Gąsawa od lat pamięta o swoich powstańcach. Niegdyś z okazji tej rocznicy odbywały się wystawy, publikowano książki dotyczące synów gąsawskiej ziemi, którzy brali udział w tym zrywie. Groby Powstańców Wielkopolskich znajdujące się na terenie gminy zostały oznaczone specjalnymi tabliczkami. Inspiracją, aby uczcić powstańców było stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

- 27 grudnia 2018 roku przybyliśmy na cmentarz aby po raz pierwszy uczcić pamięć uczestników Powstania Wielkopolskiego. Dzisiaj spotykamy się świętując pierwszy raz Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. 23 listopada 2021 roku, w historycznym miejscu, w dawnym poznańskim hotelu Bazar, z którego w grudniu 1918 roku przemawiał Ignacy Jan Paderewski, wzniecając powstańczą iskrę, Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda, podpisał ustawę ustanawiającą nowe święto państwowe. Święto to jest pomnikiem naszej pamięci i wdzięczności dla przodków za walkę i włączanie naszych ziem w granice odradzającej się Rzeczpospolitej - powiedział prowadzący uroczystość Jacek Superczyński, dyrektor Szkoły Podstawowej w Gąsawie.

W tym roku, Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego rozpoczął się mszą świętą w kościele św. Mikołaja w intencji zarówno poległych, jak i zmarłych Powstańców Wielkopolskich. Potem wszyscy przeszli na cmentarz, gdzie przy obelisku kontynuowano uroczystość. Po wysłuchaniu hymnu Polski, ks. Piotr Gogolewski, proboszcz gąsawskiej parafii, poprowadził modlitwę w intencji Powstańców Wielkopolskich. Następnie przypomniano historię powstania w Gąsawie, począwszy od pracy organicznej, która miała miejsce jeszcze podczas zaborów, przez okres pierwszej wojny światowej.

- Rankiem 1 stycznia do Gąsawy dotarło trzech zwiadowców z Gniezna, informując o podjętej akcji powstańczej. Dalej już wydarzenia następują bardzo szybko. Zgodnie z powstańczymi instrukcjami gąsawianie zdejmują ze stanowisk niemieckich urzędników i przejmują bezkrwawo władzę w mieście - powiedział Jacek Superczyński.

Pierwszym komendantem Rady Ludowej wybrano Antoniego Michalskiego w Łysinina, który sprawował ten urząd do lipca 1919 roku. Burmistrzem wybrano początkowo Antoniego Kowalika, kupca z Gąsawy, a następnie funkcję tę powierzono Henrykowi Tylewskiemu. Naczelnikiem poczty został Maksymilian Lisiecki, rzeźnik. Telefony obsługiwał Antoni Olszanowski. Komendantem miasta został Ludwik Złotogórski z Drewna. Na czele oddziału gąsawskiego stanął plutonowy Stanisław Pluciński z Gąsawy. Warto dodać, że to właśnie w Gąsawie mieścił się szpital wojenny (nad sklepem przy rynku), gdzie zwożono rannych. Opiekowały się nimi mieszkanki miasta (Gąsawa prawa miejskie utraciła dopiero w 1934 roku).

- 1 stycznia 1919 roku był dla gąsawian po ponad 120 latach niewoli pierwszym dniem wolności - dodał J. Superczyński.

Złożono kwiaty i wieńce pod obeliskiem upamiętniającym Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu w Gąsawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska