Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 27.12.2021 w Gąsawie [zdjęcia]

Szymon Cieślak
Szymon Cieślak
Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 2021 w Gąsawie.
Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 2021 w Gąsawie. Szymon Cieślak
Udostępnij:
W poniedziałek, 27 grudnia 2021 roku po raz pierwszy obchodziliśmy rozpoczęcie Postania Wielkopolskiego jako narodowe święto o nazwie Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Po południu odbyły się uroczystości w Gąsawie.

Tak obchodzono w Gąsawie 100. rocznicę Powstania Wielkopolskiego w 2018 roku:

Gąsawa od lat pamięta o swoich powstańcach. Niegdyś z okazji tej rocznicy odbywały się wystawy, publikowano książki dotyczące synów gąsawskiej ziemi, którzy brali udział w tym zrywie. Groby Powstańców Wielkopolskich znajdujące się na terenie gminy zostały oznaczone specjalnymi tabliczkami. Inspiracją, aby uczcić powstańców było stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

- 27 grudnia 2018 roku przybyliśmy na cmentarz aby po raz pierwszy uczcić pamięć uczestników Powstania Wielkopolskiego. Dzisiaj spotykamy się świętując pierwszy raz Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. 23 listopada 2021 roku, w historycznym miejscu, w dawnym poznańskim hotelu Bazar, z którego w grudniu 1918 roku przemawiał Ignacy Jan Paderewski, wzniecając powstańczą iskrę, Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda, podpisał ustawę ustanawiającą nowe święto państwowe. Święto to jest pomnikiem naszej pamięci i wdzięczności dla przodków za walkę i włączanie naszych ziem w granice odradzającej się Rzeczpospolitej - powiedział prowadzący uroczystość Jacek Superczyński, dyrektor Szkoły Podstawowej w Gąsawie.

W tym roku, Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego rozpoczął się mszą świętą w kościele św. Mikołaja w intencji zarówno poległych, jak i zmarłych Powstańców Wielkopolskich. Potem wszyscy przeszli na cmentarz, gdzie przy obelisku kontynuowano uroczystość. Po wysłuchaniu hymnu Polski, ks. Piotr Gogolewski, proboszcz gąsawskiej parafii, poprowadził modlitwę w intencji Powstańców Wielkopolskich. Następnie przypomniano historię powstania w Gąsawie, począwszy od pracy organicznej, która miała miejsce jeszcze podczas zaborów, przez okres pierwszej wojny światowej.

- Rankiem 1 stycznia do Gąsawy dotarło trzech zwiadowców z Gniezna, informując o podjętej akcji powstańczej. Dalej już wydarzenia następują bardzo szybko. Zgodnie z powstańczymi instrukcjami gąsawianie zdejmują ze stanowisk niemieckich urzędników i przejmują bezkrwawo władzę w mieście - powiedział Jacek Superczyński.

Pierwszym komendantem Rady Ludowej wybrano Antoniego Michalskiego w Łysinina, który sprawował ten urząd do lipca 1919 roku. Burmistrzem wybrano początkowo Antoniego Kowalika, kupca z Gąsawy, a następnie funkcję tę powierzono Henrykowi Tylewskiemu. Naczelnikiem poczty został Maksymilian Lisiecki, rzeźnik. Telefony obsługiwał Antoni Olszanowski. Komendantem miasta został Ludwik Złotogórski z Drewna. Na czele oddziału gąsawskiego stanął plutonowy Stanisław Pluciński z Gąsawy. Warto dodać, że to właśnie w Gąsawie mieścił się szpital wojenny (nad sklepem przy rynku), gdzie zwożono rannych. Opiekowały się nimi mieszkanki miasta (Gąsawa prawa miejskie utraciła dopiero w 1934 roku).

- 1 stycznia 1919 roku był dla gąsawian po ponad 120 latach niewoli pierwszym dniem wolności - dodał J. Superczyński.

Złożono kwiaty i wieńce pod obeliskiem upamiętniającym Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu w Gąsawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie