Natomiast planuje się, żeby recepty te mogły być kontynuowane podczas teleporady, ale po uprzednim, bezpośrednim zbadaniu pacjenta przez lekarza. Przepis ten ma zacząć obowiązywać jesienią. - Obecnie trwają intensywne prace nad ostatecznym kształtem projektu rozporządzenia w tej sprawie. W najbliższym czasie zostanie on przekazany do konsultacji publicznych - poinformowano nas w Ministerstwie Zdrowia.
Recepty bez tzw. wolnej amerykanki
- Mamy gotowe rozporządzenie, które jest po prekonsultacjach m. in. z Naczelną Izbą Lekarską (NIL) i ze środowiskiem lekarzy oraz mamy pewną listę substancji kontrolowanych, które byłyby rozpisane w tym rozporządzeniu jako substancje pod specjalnym nadzorem – powiedziała Izabela Leszczyna, ministra zdrowia na konferencji prasowej w NIL.
A chodzi tu nie tylko o fentanyl, ale m. in. o marihuanę czy morfinę. Lista ta jest już obszerna, ale nie jest jeszcze do końca gotowa.
Izabela Leszczyna podkreśliła: - Jesteśmy w takim dialogu, który musi się skończyć bezpieczeństwem pacjentów i znacznym uszczelnieniem tego, co dzieje się dzisiaj poprzez te receptomaty. Zostały one wprowadzone niedobrą i pełną luk ustawą. Tu nie może być tzw. wolnej amerykanki, że ktoś może się podszywać pod lekarza przez receptomat, bo np. skradł jego dane. I który po naszej kontroli - za chwilę zniknie, ale otworzy się jako inny podmiot.
Obecnie, poprzez receptomat.pl pacjent wypełnia formularz medyczny, a po jego pozytywnej weryfikacji i przeprowadzonej przez lekarza konsultacji online, może otrzymać 4-cyfrowy kod uprawniający go do wykupienia danego leku. W każdej aptece w Polsce - w ciągu 30 dni, bo tak długo recepta ta jest ważna.
Chodzi też o poprawienie standardu teleporady. - Nie może to być rozmowa lekarza z pacjentem, który nawet nie wie, czy pacjent ten jest kobietą czy mężczyzną... Tak to nie może wyglądać i tu liczę na współpracę z lekarzami oraz Naczelną Izbą Lekarską - dodała ministra.
Regulacja zasad dotyczących teleporad i receptomatów
W ramach projektu rozporządzenia dyskutuje się jeszcze nad tym, czy kontynuację leczenia opioidowymi lekami będzie mógł jedynie zlecać - poprzez teleporadę - lekarz POZ.
Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej powiedział na konferencji prasowej: - Na pewno jesteśmy przeciwnikami tej sytuacji, w której tylko lekarz POZ byłby uprawniony do kontynuacji wypisywania tych recept przez teleporadę, a nie jakiś inny lekarz. Ale rozumiemy, że w tej chwili - działalność przed szkodą, wymaga wprowadzenia doraźnego i szybkiego rozwiązania.
Prezes NIL zwrócił uwagę na to, że „istnieje potrzeba szerszego uregulowania zasad dotyczących teleporad i receptomatów, co pozwoliłoby na bardziej bezpieczne i wiarygodne interakcje z pacjentami, w tym ich identyfikację przed wystawieniem recepty”.
- Naszym marzeniem jest, aby lekarz mógł połączyć się z pacjentem na odległość i zobaczył go na ekranie. Aby mógł poprosić pacjenta o dowód osobisty i dopiero – po weryfikacji jego tożsamości – żeby lekarz realizował prawdziwe teleporadnictwo. Aby nie bazował na jakiejś ankiecie czy na przesłaniu mailem danych, bo to nam przypomina bardziej handlowanie drukami ścisłego zarachowania, czyli receptami, a więc nie usługę medyczną lecz pewną usługę administracyjną, co jest niezgodne z naszym Kodeksem Etyki Lekarskiej - stwierdził Łukasz Jankowski.
Prezes NIL poinformował, że samorząd lekarski prowadzi konsultacje z Ministerstwem Zdrowia „w celu wypracowania efektywnych rozwiązań w tym zakresie, aby zwiększyć bezpieczeństwo oraz kontrolę dostępu do leków”.
RPP o teleporadzie
Plany zablokowania możliwości wystawiania recept na niebezpieczne leki poprzez receptomaty w ramach pierwszej teleporady skomentował także, w rozmowie z Polską Agencją Prasową, Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.
- Uważam, że powinny zostać doprecyzowane standardy teleporady. Taką propozycję zgłosiliśmy na etapie prac zespołu w Ministerstwie Zdrowia. Obecna sytuacja, gdy leki są wypisywane niejednokrotnie tylko i wyłącznie na podstawie formularza wypełnionego przez pacjenta, jest naruszeniem przepisów ustawy o zawodzie lekarza – wskazał Rzecznik Praw Pacjenta, w rozmowie z PAP.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Gwiazda "DDTVN" wietrzy brudy stacji. To tak wyglądało jej brutalne zwolnienie
- Sipowicz na salonach z młodszą o 50 lat asystentką. Pomalował paznokcie na czerwono
- Joanna Brodzik wraca na salony. Obok niej znów zabrakło Pawła Wilczaka | ZDJĘCIA
- Dziewczyna Hakiela na żywo wygląda zupełnie inaczej, niż na własnych zdjęciach! Szok?