MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zastrzeżony PESEL ochroni nas przed wielkimi kłopotami! Tak można zablokować PESEL za darmo i w prosty sposób

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Już nikt nie weźmie na nas kredytu czy pożyczki, nie będziemy płacić rat zaciągniętych na nasz dowód, nie ukradnie naszej tożsamości. Jednak pod warunkiem, że zastrzeżemy nasz numer PESEL.

Spis treści

Od kilku dni banki mają obowiązek weryfikacji czy został zastrzeżony numer PESEL przed zawarciem umów o kredyt, ROR, rachunek oszczędnościowy i innych dotyczących usług płatniczych.

Te instytucje weryfikują PESEL klientów

- Chodzi o ochronę obywateli przed wykorzystaniem danych do zaciągnięcia kredytu lub pożyczki bez ich zgody i wiedzy. Nie będą obciążani za zobowiązanie, które powstało, jak numer PESEL jest zastrzeżony. Weryfikacja jest również obowiązkowa przy zmianie umowy skutkującej zwiększeniem zadłużenia - podkreślała podczas niedawnej konferencji prasowej Związku Banków Polskich jego wiceprezes, Agnieszka Wachnicka.

Choć rządowy rejestr zastrzeżeń numerów PESEL działa od listopada 2023 roku, to ustawowy wymóg weryfikacji rozpoczął się 1 czerwca 2024. I od tego dnia instytucje finansowe mają obowiązek weryfikować numery PESEL klientów.

Dotyczy to nie tylko banków, bo również:

  • firm pożyczkowych,
  • leasingowych, SKOK-ów,
  • notariuszy
  • i dostawców usług telekomunikacyjnych.

Jak zastrzec Pesel w aplikacji mObywatel?

O tym, w jakim jesteśmy niebezpieczeństwie i jak ważna jest taka weryfikacja, niech świadczą dane Związku Banków Polskich. Podaje, że w pierwszym kwartale 2024 roku udaremniono aż 3 068 prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 82,9 mln zł.

To rekordowa liczba odnotowanych przestępstw w całej, 15-letniej historii raportu infoDOK publikowanego przez ZBP.

Warto więc zastrzec PESEL, jak? Można m.in. w serwisie mObywatel, aplikacji mobilnej mObywatel 2.0. Zrobimy to w czterech krokach:

  • zaloguj się do aplikacji na swoim telefonie,
  • na liście usług wyszukaj zastrzeż PESEL;
  • naciśnij na przełącznik służący do zastrzegania
  • i potwierdź, że chcesz zastrzec PESEL.

Jak zastrzec PESEL w urzędzie gminy?

Zrobimy to jeszcze na www.gov.pl przez profil zaufany i podczas wizyty w urzędzie gminy/miasta, gdzie należy złożyć właściwy wniosek - w dowolnym urzędzie, czyli nie tylko tam, gdzie mieszkamy.

Ważne! Zastrzeżenie numeru PESEL jest darmowe.

Za to wtedy nikt nie weźmie kredytu/pożyczki/leasingu na nasze dane, nie wykona duplikatu naszej karty SIM, co może posłużyć do kradzieży pieniędzy z konta bankowego. Nie zrobi też zakupów na raty, które ty będziesz musiał spłacać i nie ukradnie twojej tożsamości, więc nie narazi na problemy prawne.

Jak cofnąć zastrzeżenie?

Oczywiście, zastrzeżenie można również cofnąć w aplikacji mObywatel 2.0, w serwisie mObywatel czy urzędzie gminy - bezterminowo lub czasowo.

Ponownie zastrzec PESEL mamy prawo po upływie 30 minut od cofnięcia zastrzeżenia.

Co, gdy używamy PESEL w urzędzie i przychodni?

Nasi Czytelnicy pytają czy zastrzeżony PESEL nie utrudni im życia nie związanego z finansami. Nie!

Zastrzeżony numer PESEL nie ma żadnego wpływu na: sprawy urzędowe (wzięcie ślubu, zameldowanie się czy wyrobienie dokumentów); zdrowotne (wizyty u lekarza, pobyt w szpitalu czy wykupienie recepty); udział w wyborach: ważność dokumentów (np. dowodu osobistego, paszportu czy prawa jazdy); korzystanie z profilu zaufanego; podróżowanie (przekraczanie granicy, podróże lotnicze czy kupowanie biletów lotniczych, meldunek w hotelach i pensjonatach); wykonywanie czynności służbowych podpisywanie umów w pracy); korzystanie z usług poczty (Poczta Polska może ubiegać się o dostęp do weryfikacji zastrzeżenia w rejestrze, ale nie ma takiego obowiązku ustawowego).

- Przy ogromnych zagrożeniach utraty danych i skali wyłudzeń kredytów, pożyczek, a nawet sprzedaży majątku na podrobiony dowód osobisty, zastrzeżenie numeru PESEL jest najprostszym, najbardziej dostępnym i do tego bezpłatnym działaniem prewencyjnym - uważa Cezary Ciopiński, ekspert ERIF Biura Informacji Gospodarczej. - Dla firm objętych obowiązkiem weryfikacji oznacza to dostosowanie wewnętrznych procesów do nowych zasad. Niedopełnienie obowiązku weryfikacyjnego w zakresie wiarygodności danych naraża przedsiębiorstwo na problemy finansowe. Co bardzo ważne, brak sprawdzenia PESEL-u i udzielenie pożyczki lub kredytu na zastrzeżone dane uniemożliwia wierzycielowi dochodzenia roszczenia z tytułu zawartej umowy oraz zbycie wierzytelności.

Do tej pory swój PESEL zastrzegło ponad 3 mln 300 tysięcy Polaków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska