Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa lista zwolnionych z opłat abonamentu RTV. Takie są konsekwencje waloryzacji emerytur

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Nie tylko seniorzy po 60-tce, którzy mają emeryturę niższą niż  3577,74 zł brutto, nie muszą płacić za RTV. Szczegóły na kolejnych slajdach.
Nie tylko seniorzy po 60-tce, którzy mają emeryturę niższą niż 3577,74 zł brutto, nie muszą płacić za RTV. Szczegóły na kolejnych slajdach. 123RF
Wzrosła wysokość emerytury, która daje prawo do bezpłatnego abonamentu RTV. Warto sprawdzić decyzję z ZUS, jak tylko ją otrzymamy, i na pocztę iść załatwić formalności.

Zadzwoniła do nas pani Maria z Włocławka (dane do wiadomości redakcji - dop. red.).

- W październiku ubiegłego roku skończyłam 60 lat i przeszłam na emeryturę. Od listopada załatwiłam sobie na poczcie zwolnienie z płacenia abonamentu RTV, bo moja emerytura wynosiła niecałe 3160 złotych brutto. Tegoroczna waloryzacja, podobnie jak ubiegłoroczna, była wysoka. Z jednej strony mnie to bardzo cieszy, bo co miesiąc mam więcej w portfelu, ale z drugiej martwi, czy wciąż się załapię na darmowy abonament RTV. W ubiegłym roku "byłam na granicy". Na decyzję waloryzacyjną z ZUS wciąż czekam. Jaka jest teraz maksymalna wysokość emerytury, by senior nie musiał płacić na publiczne radio i telewizję? - dopytuje się Czytelniczka „Pomorskiej”.

Jaka emerytura daje prawo do bezpłatnego abonamentu RTV w 2024 roku

W Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji informują, że zwolnienie od opłat przysługuje m.in. osobom, które ukończyły 60 lat oraz mają prawo do emerytury. Wysokość emerytury brutto nie może przekraczać 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w Polsce, ogłaszanego przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Obowiązująca kwota w 2024 roku to 3577,74 zł brutto (jest to 50 proc. z kwoty 7155,48 zł, tj. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej brutto w 2023 roku).

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku abonamentu RTV nie musieli płacić seniorzy po 60-tce, którzy mieli emeryturę niższą niż 3173,08 zł zł brutto. Warto zatem zajrzeć do swojej decyzji po tegorocznej waloryzacji i zobaczyć, czy załapiemy się na bezpłatny abonament RTV. Wzorem ubiegłych lat decyzja waloryzacyjna zostanie przekazana wraz z decyzją o przyznaniu tzw. „trzynastki” w jednej przesyłce pocztowej.

- Wysyłka listów rozpocznie się w kwietniu - mówi Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Zwolnienie z abonamentu RTV. Formalności na dowolnej poczcie

Jeśli mamy już ukończone 60 lat i okaże się, że po tegorocznej waloryzacji nasza emerytura jest niższa niż 3577,74 zł brutto, to możemy iść na pocztę załatwić formalności związane ze zwolnieniem z płacenia abonamentu RTV.

Formalności dopełnimy w dowolnym urzędzie pocztowym. Na miejscu należy okazać dowód osobisty, decyzję ZUS o wysokości emerytury w danym roku (odcinek emerytury lub decyzję o przyznaniu albo waloryzacji emerytury) oraz wymagane przepisami oświadczenie (druk jest dostępny w każdym urzędzie pocztowym).

Uprawnienia do korzystania z bezpłatnego abonamentu radiowo-telewizyjnego uzyskamy od następnego miesiąca po dopełnieniu niezbędnych formalności na poczcie. Np. jeżeli formalności załatwimy w marcu tego roku, to uprawnienia do zwolnienia uzyskamy od kwietnia 2024 roku.

Nie przegap

Oni też nie muszą płacić abonamentu RTV

Nie tylko seniorzy po 60-tce, którzy mają emeryturę niższą niż 3577,74 zł brutto, nie muszą płacić za RTV. Z opłat zwolnione są także m.in.: osoby po 75. roku życia, bezrobotni, osoby co do których orzeczono o zaliczeniu do I grupy inwalidów lub o całkowitej niezdolności do pracy. Szczegóły zobaczysz w poniższej galerii!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska