Spotkanie poświęcone było zagadnieniom szeroko rozumianego rozwoju gospodarczego w miastach do 100 tys. mieszkańców. Szczególny nacisk kładziono na zagadnienia inwestycji zagranicznych, rozwoju przedsiębiorstw lokalnych, roli instytucji otoczenia biznesu w kształtowaniu polityki prorozwojowej w regionie, współpracy między samorządowej, rozwoju szkolnictwa i nowym zdefiniowaniu roli śródmieścia w rozwoju społeczno-gospodarczym miast.
Było to pierwsze spotkanie w takim gronie, które wynikało ze współpracy w latach poprzednich przy okazji powstawania raportów i analiz prowadzonych przez UMK oraz współpracy szkoleniowej z Włocławskim Centrum Biznesu.
Celem tego spotkania było zainicjowanie grupy roboczej pod przewodnictwem prof. Małgorzaty Jaworek skupiającej się nad problemami społeczno-gospodarczymi miast liczących 20-100 tys. mieszkańców w naszym województwie.
- Pierwszym obszarem, jakim zajmie się ta grupa, będzie rozpoczęcie pracy nad strategią rozwoju centrum miasta. Jest to problem, z którym borykają się miasta w całej Europie. Znaczenie centrum naszego miasta dla mieszkańców i uzdrowiska jest specyficzne i szczególnie ważne. Wnioski płynące z najnowszych badań zespołu prof. Jaworek skłaniają do zdefiniowania od nowa strategii gospodarczej miasta. Współpraca między Inowrocławiem, Włocławkiem i UMK jest konieczna, by region Kujaw nabrał odpowiedniej prędkości rozwoju. Takie prace są żmudne i wymagają czasu, ale są niezbędne do tego, by działać maksymalnie skutecznie - podsumowuje prezes Inowrocławskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Bartosz Ogórkowski.
