https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe czynsze w Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej we Włocławku

Małgorzata Goździalska
Zaliczka na niedobór zimnej wody- to jeden ze składników czynszu w Młodzieżowej Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej we Włocławku. - Dlaczego, jeśli mam wodomierze, muszę płacić zaliczkę na jakieś niedobory? - denerwuje się Władysław Szubski.

W Młodzieżowej Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej od 1 stycznia zmieniły się czynsze. W przypadku naszego Czytelnika Władysława Szubskiego, właściciela 32-metrowego mieszkania w wieżowcu przy ulicy Toruńskiej 95 opłata wzrosła o 10 złotych - z 231 złotych na 241 złotych.

Co poszło w górę? Przede wszystkim opłata eksploatacyjna. W ubiegłym roku było to 1,43 złotych za metr kwadratowy powierzchni. 1 stycznia stawka wzrosła do 1,56 złotych.

Zmieniła się także składka na fundusz remontowy. Z 1,07 złotych za metr kwadratowy skoczyła do 1,25 złotych. Więcej nasz Czytelnik ma też do zapłacenia na fundusz remontowy - mienie wspólne. To już nie pięć groszy, ale siedem za metr kwadratowy mieszkania.

- Dlaczego fundusz remontowy został podzielony i wyodrębniono jakieś mienie wspólne, nie mam pojęcia - mówi Władysław Szubski. Jeszcze bardziej jest jednak dla niego niezrozumiała kolejna pozycja w rachunku - zaliczka na niedobór zimnej wody. - Skoro mam w mieszkaniu wodomierze, dlaczego mam płacić na jakieś niedobory? - denerwuje się.

Jan Gniadzik, prezes Młodzieżowej Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej podkreśla, że opłaty eksploatacyjne zostały w tym roku zróżnicowane i w zależności od tego, jakiego budynku dotyczą wynoszą od 1,55 złotych do 2,13 złotych za metr kwadratowy.

Czym spółdzielnia tłumaczy wzrost tej opłaty w odniesieniu do wieżowca przy Toruńskiej 95? - Zmiana wynika z przewidywanego wzrostu cen energii elektrycznej, składek ubezpieczeniowych oraz wzrostu podatku od nieruchomości - tłumaczy prezes.

Z kolei podwyżka składki na fundusz remontowy spowodowana jest planami docieplenia ściany przy jednej z klatek schodowych, wymiany stolarki okiennej w tej klatce oraz rozpoczęcia remontu węzłów cieplnych. A co kryje się pod pozycją fundusz remontowy - mienie wspólne?

Jak wyjaśnia prezes, to składka na remont tego, co nie dotyczy bloku, a więc na naprawę dróg, oświetlenia, oznakowania ulicznego czy urządzeń na placach zabaw.
Dlaczego spółdzielcy mający wodomierze płacą zaliczkę na niedobór zimnej wody? - Woda nam nie ucieka, to wodomierze w mieszkaniach nie są tak dokładne, jak wodomierz główny - wyjaśnia prezes. - Wcześniej różnica we wskazaniach licznika głównego w budynku i liczników w mieszkaniach była ukryta w opłacie eksploatacyjnej. Teraz tę pozycję wyodrębniliśmy.

Prezes zapewnia, że zaliczka będzie rozliczona. Jeśli okaże się, że wskazania wodomierzy w mieszkaniach pokryją się ze wskazaniem licznika głównego, zaliczka zostanie zwrócona.

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
ania
myślę,że pan skarżący się w gazecie,jest na tyle istotą myślącą iż odróżnia mienie własnościowe /lub odrębną własność/ od mienia wspólnego.jeżeli jednak ma kłopoty to mu podpowiem,że mieszkanie i piwnica to jego własność ale to wszystko co jest za progiem jego mieszkania stanowi mienie wspólne .i schody,którymi często chodzi,i ściany korytarza,i okienka korytarzowe i dach budynku w którym mieszka,i scieżka prowadząca do jego domku,i skwerek przy budynku,i smietnik i korytarz piwniczny.teraz już jasne ? więcej nie wyliczam bo to jest bardzo klarownie wyjaśnione przez prezesa.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska