Nowoczesne grzanie

Rozmawiała Małgorzata Wąsacz
Rozmowa z MARKIEM OLAKOWSKIM, współwłaścicielem firmy PPHU "DEL-MAT" s.c., zajmującej się nowoczesnymi systemami grzewczymi

     - W jaki sposób dobrze, a zarazem, racjonalnie ogrzewać mieszkanie?
     
- Powietrze ogrzewane w pokoju powinno cyrkulować od okna pod sufit i dalej od sufitu do przeciwległej ściany, aby następnie spływać na podłogę. Zimne powietrze spływając z szyb okna powinno być mieszane z ogrzanym powietrzem z grzejnika i wracać nad podłogę na wysokości stóp już wymieszane (ciepłe z zimnym). Wynika z tego, że grzejnik trzeba umieścić pod oknem, jeśli tylko jest to możliwe.
     - Jakie wymogi powinien spełniać nowoczesny system centralnego ogrzewania?
     
- Przede wszystkim instalacja c.o. musi być wyposażona w zawory termostatyczne i sterownik programowalny. Zawory ustalają nam optymalną temperaturę w danym pomieszczeniu, np. w łazience - 23 st. C, sypialni - 18 st. C, pokoju telewizyjnym - 21 st. C, kuchni - 19 st. C. Sterownik pozwala zaprogramować temperaturę oddzielnie dla każdego dnia.
     - A jeśli wyjeżdżamy np. na sobotę i niedzielę?
     
- To nawet z tygodniowym wyprzedzeniem możemy zaprogramować temperaturę np. na 10 st. C. Warto jednak dodać, że jest to możliwe tylko wtedy, gdy kocioł c.o. dla zamkniętego, pompowego obiegu wody jest zautomatyzowany opalany gazem, olejem opałowym albo ogrzewany energią elektryczną.
     - Jaki obieg wody stosuje się w nowoczesnych rozwiązaniach c.o.?
     
- Zamknięty, w którym wszelkie zmiany objętości wody, wynikłe z ogrzewania lub chłodzenia, są przechwytywane przez zamknięte przeponowe naczynie rozszerzalne. Woda w takiej instalacji jest całkowicie odizolowana od atmosfery i - w zasadzie - nie zawiera żadnych gazów korodujących. W nowoczesnych kotłach wiszących naczynie rozszerzalne wbudowane jest w kocioł. Powinno ono posiadać zdolność zgromadzenia około 10 proc. objętości wody całej instalacji c.o.
     - Jaki kocioł wybrać?
     
- Na rynku dostępne są zautomatyzowane, wysoko sprawne kotły: gazowe, olejowe lub elektryczne, które nie wymagają kotłowni. Zdecydowanie najnowocześniejsze są kotły gazowe kondensacyjne, pracujące przy niższej temperaturze wody. Ich "kondensacyjność" polega na tym, że oprócz ciepła spalania gazu, wykorzystują ciepło skraplania pary wodnej, powstającej w procesie spalania. Owo "nadprogramowe" ciepło jest dodatkowo wykorzystywane do powiększenia mocy cieplnej kotła. Mówi się wówczas, że jego sprawność może wynosić nawet 107 proc! Niby paradoks, ale to jednak prawda. W sprzedaży są także kotły z zamkniętą komorą spalania. Nie wymagają komina, a spaliny wyrzucane są przez ścianę za pomocą dwuprzewodowej rury. Tlen potrzebny do spalania pobierany jest drugim przewodem rury z zewnątrz. Dzięki temu kotły te nie wymagają żadnych ograniczeń co do wielkości pomieszczenia, w którym są montowane i wyposażenia pomieszczenia w wentylację nawiewną i wywiewną. Praktycznie taki kocioł może być zabudowany w szafce kuchennej.
     - Coraz częściej w instalacji grzewczej rezygnujemy z rur stalowych i zastępujemy je miedzianymi lub plastikowymi. Dlaczego?
     
- Rury stalowe są grubsze, ich łączenie wymaga drogiego spawania, trudniej je maskować w ścianie lub pod podłogą oraz łatwo korodują, nawet bez dostępu powietrza. Z kolei cienkie rurki miedziane łatwo się łączy (lutuje). Poza tym posiadają gładkie ścianki wewnętrzne, więc stawiają mniejszy opór hydrauliczny. Można je łatwo umieścić w ścianie lub pod podłogą. Z kolei rury plastikowe łączy się poprzez zgrzewanie, klejenie lub za pomocą zacisków. Reasumując - wykonanie instalacji miedzianej lub plastikowej trwa kilkakrotnie krócej niż instalacji stalowej.
     - Jakie grzejniki należy wybierać?
     
- Na rynku są grzejniki żeliwne, odlewane aluminiowe, płytowe (panelowe) oraz konwektorowe.
     Nie ulega wątpliwości, że najtańsze są grzejniki żeliwne. Niestety, są ciężkie, raczej nieestetyczne i posiadają dużą pojemność wodną. Choć ich odporność na korozję jest znaczna, to jednak często mają wewnątrz resztki masy formierskiej, która szkodliwie wpływa na urządzenia sterownicze c.o. Grzejniki odlewane aluminiowe są lżejsze, również mają dużą pojemność wodną i są mało odporne na korozję (nie wolno ich łączyć z rurkami miedzianymi). Z kolei grzejniki płytowe wykonuje się przeważnie ze zwykłej blachy stalowej (1,25 mm). Są bardzo ciężkie i posiadają dużą pojemność wodną. Ich wewnętrzna powierzchnia nie jest zabezpieczona przed korozją. Dlatego też, by jej uniknąć należy stosować inhibitory korozji.
     - Czym od wymienionych różnią sie grzejniki konwektorowe?
     
- Przede wszystkim tym, że woda grzewcza nie przepływa przez całą objętość grzejnika, a wyłącznie przez rurki grzewcze o małych przekrojach. Dzięki temu posiadają najmniejszą pojemność wodną oraz najniższą temperaturę obudowy nie stykającej się bezpośrednio z czynnikiem grzewczym. Na rynku dostępne są grzejniki konwektorowe miedziano-aluminiowe.

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie