Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy powołana przez minister pracy Elżbietę Rafalską pracowała nad zmianami w kodeksie pracy 18 miesięcy. W marcu zakończyła prace a swoje propozycje przedstawiła resortowi pracy.
Propozycje komisji wzbudziły wielkie kontrowersje oraz protesty zarówno ze strony związków zawodowych, jak i pracodawców. Najwięcej emocji budziły przepisy dotyczące możliwości zwolnienia pracownic w ciąży, likwidacji płatnego urlopu na żądanie, czy płacy za nadgodziny.
Nowy Kodeks Pracy 2019. Urlop na nowych zasadach. Zobacz, co się zmieni!
Po krytyce, z jaką spotkały się niektóre pomysły, przekazano informację, że wprowadzone zostaną tylko niektóre zmiany oraz że nastąpi to etapowo. Kodeks Pracy na początek zostanie więc znowelizowany w kwestii urlopu. Poniżej piszemy jednak, co planuje rząd w dłuższej perspektywie.
***
Nowy kodeks pracy 2019. Zakaz pracy w trakcie urlopu?
Komisja wycofała się z pomysłu, by zabronić pracy w czasie urlopu. Rozważano myśl, by zabronić zatrudnienia się u innego pracodawcy w czasie urlopu.
Nowy kodeks pracy 2019. Zmiany w umowach?
Nowy kodeks ma ograniczać umowy cywilnoprawne na korzyść umów o pracę, ale ich wachlarz ma być szerszy. Chodzi o większą elastyczność umów o pracę.
- Ma być większa ich baza umów - wyjaśnia Monika Gładoch, ekspert Pracodawców RP.
Nowością będzie zatrudnienie nieetatowe - czyli doraźne, kiedy pracodawca nie musi nam zapewnić pracy, ma nas na liście chętnych i podpisuje umowę wtedy, kiedy akurat potrzebuje pracowników. Pracownik będzie miał prawo odmówić przyjęcia takiej pracy, mimo zgłoszenia się.
Innym proponowanym rozwiązaniem jest umowa na czas wykonywania konkretnej pracy. Na nowo ma zostać zdefiniowane samozatrudnienie.
W kwestii czasu pracy komisja proponuje bardziej elastyczne formy. Chodzi o to, by pracodawca mógł dostosować czas pracy do potrzeb firmy.
Nowy kodeks pracy 2019 - praca domowa
Jedną z propozycji jest „praca domowa” - mini telepraca. To możliwość pracy zdalnej z domu, na krótko, w wyjątkowej sytuacji. - Na przykład w razie gorszego samopoczucia zamiast iść na zwolnienie można pracować w domu, albo gdy czekamy na jakiego fachowca, mechanika itp. - wyjaśnia prof. Gładoch.
Oczywiście, to wciąż projekty, muszą one trafić do Sejmu i być uchwalone jako nowelizacja ustawy Kodeks pracy, następnie podpisane przez prezydenta i opublikowane w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ministra pracy pierwsze zmiany miałyby wejść w życie od 1 stycznia 2019 r. Sejm ma więc jeszcze dużo czasu, by projektom nadać ostateczny kształt i zamienić w obowiązujące prawo.
Przeczytaj koniecznie:
Nowy Kodeks Pracy 2019. Niewykorzystany urlop przepadnie [ZASADY, NOWE PRZEPISY]
Rolnik szuka żony 5. Kim są i czym zajmują się uczestnicy programu? [zdjęcia wszystkich kandydatów]
Nowy Kodeks Pracy 2019. Niewykorzystany urlop przepadnie [ZASADY, NOWE PRZEPISY]
Nowy Abonament RTV - rok 2019. Czy każdy musi go płacić? [KARY, ZWOLNIENIA]
Płaca Minimalna 2019. Co się wkrótce zmieni? [nowe stawki brutto i netto]
Emerytury 2019 - waloryzacja. Mamy tabelę i wyliczenia waloryzacji