Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody 105. rocznicy Powstania Wielkopolskiego w Żninie. Mamy zdjęcia i wideo

Szymon Cieślak
Szymon Cieślak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W czwartek (11.01.2024) w Żninie obchodzono 105. rocznicę wyzwolenia miasta w Powstaniu Wielkopolskim. Odsłonięto dwa kolejne kamienie upamiętniające bohaterów tego zrywu, a po apelu wręczono odznaczenia.

Całość rozpoczęła się od odsłonięcia kolejnych dwóch kamieni upamiętniających Powstańców Wielkopolskich w Alei Powstania Wielkopolskiego nad rzeką Gąsawką. Jeden z nich przypomina Marcela Cieślickiego, dowódcy natarcia na Żnin od strony Podgórzyna. Drugi upamiętnia Konrada Eugeniusza Jana Golniewicza, zastępcy Cieślickiego, który kierował tym samym natarciem, kiedy ten pierwszy został ranny.

Potem uczestnicy wydarzenia udali się do żnińskiej fary, gdzie ks. proboszcz Tadeusz Nowak sprawował mszę świętą za Powstańców Wielkopolskich, ich rodziny i Ojczyznę. Po mszy, w towarzystwie wojskowej orkiestry wszyscy udali się na teren przed Szkołą Podstawową nr 1 w Żninie. Uroczystości rozpoczęła salwa armatnia w wykonaniu panów z Piechcińskiego Bractwa Kurkowego. Oprócz przedstawicieli powiatu żnińskiego, części gmin, instytucji i stowarzyszeń, w uroczystościach wzięli udział także goście z Witnicy i Lusowa.

- Spotykamy się z okazji 105. rocznicy Powstania Wielkopolskiego, aby uczcić pamięć powstańców, bo to ich ogromną zasługą jest, że korzystamy z wolności, że mamy swoje państwo - powiedział starosta Zbigniew Jaszczuk przypominając historię powstańczego zrywu i nazwiska powstańców walczących w powiecie żnińskim, a także fakt, że w walkach o Żnin zginęło 42 powstańców.

Głos zabrał także goszczący w Żninie po raz pierwszy na tym stanowisku, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel.

- Żnin jest stolicą Pałuk, a bez Powstania Wielkopolskiego, ogromnej części naszego województwa nie byłoby w Polsce. Dlatego moim obowiązkiem było, aby jedna z moich pierwszych wizyt była w Żninie. Pamiętajmy o tym, że powstanie było jednym zwycięskim powstaniem w naszej historii. Powstanie to coś, co czcimy z radością, bądźmy z niego dumni, ale pamiętajmy o tych, którzy podnieśli głowę, którzy zginęli w trakcie walk powstańczych. Deklaruję współpracę ze wszystkimi samorządowcami, prace na rzecz mieszkańców całego powiatu, wszystkich gmin tworzących powiat żniński. Są to bardzo ważne tereny dla województwa kujawsko-polskiego i bardzo ważna część naszego kraju. Chciałbym abyśmy w czasach kiedy jesteśmy bardzo podzieleni moglibyśmy patrzeć wspólni na naszą historię i być wspólnie dumni z naszej historii. Bez różnych spojrzeń na naszą niepodległość, na patriotyzm nie byłoby dzisiaj Rzeczpospolitej takiej jaka jest. Mieliśmy wielu Ojców Niepodległości, oni się nie zawsze ze sobą zgadzali, ale finalnie efektem tego byłą Polska taka jaka jest. Mimo wszystkich różnic pamiętajmy o tym - powiedział wojewoda Michał Sztybel.

Po przemówieniach złożono kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym Powstańców Wielkopolskich, był apel pamięci i salwa honorowa w wykonaniu 2. Batalionu Logistycznego Ziemi Żnińskiej.

Potem wszyscy weszli do szkoły, gdzie na sali gimnastycznej młodzież zaprezentowała okolicznościowe przedstawienie, które przygotowały nauczycielki: Katarzyna Daszkowska, Kalina Kończal, Karolina Lis, Katarzyna Chytrowska i Beata Różańska.

Po przedstawieniu wręczono przyznane przez Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Powstania Wielkopolskiego medale "Wierni Tradycji", kilku osobom:

  • starosta Zbigniew Jaszczuk,
  • burmistrz Żnina Robert Luchowski,
  • ks. dr Tadeusz Nowak, proboszcz parafii św. Floriana w Żninie,
  • Aleksandra Nowakowska, radna Rady Miejskiej w Żninie.

Starosta Zbigniew Jaszczuk wręczył pamiątkowe pinsy wybite z okazji 25-lecia Powiatu Żnińskiego. Otrzymali je dyrekcja i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 w Żninie oraz Jacek Pietraszko, szef żnińskiego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

Marek Orzechowski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Żninie wręczył Jackowi Pietraszko, rzeźbę Władysława Lewandowskiego, autorstwa absolwenta szkoły. Marcina Niewolskiego. Szef żnińskiego koła PTTW otrzymał ją za całokształt pracy na rzecz upamiętnienia Powstania Wielkopolskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska