Z okazji Narodowego Dnia Zwycięstwa na sępoleńskim rynku odbyły się obchody 78. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Pod Pomnikiem Ofiar Walki i Męczeństwa władze samorządowe gminy i powiatu sępoleńskiego, a także delegacje instytucji złożyły ku pamięci poległych ofiar wiązanki kwiatów.
- Na terenie powiatu sępoleńskiego w okresie II wojny światowej faszyzm niemiecki dokonał olbrzymich zbrodni na bezbronnej ludzkości. Obozy śmierci w Karolewie i Radzimiu pochłonęły kilka tysięcy ofiar. Zebraliśmy się w centrum miasta, pod Pomnikiem Ofiar Walki i Męczeństwa, który upamiętnia te tragiczne wydarzenia. Polska była pierwszą ofiarą II wojny światowej, opuszczona przez sojuszników. Bezwarunkowy akt kapitulacji Niemiec uznany za ostateczny wszystkich aliantów podpisano w Berlinie, 8 maja 1945 roku. Niestety, dla wielu państw, w tym Polski, klęska nazistowskich Niemiec nie oznaczała odzyskania wolności. Nasz kraj został oddzielony od wolnego świata "żelazną kurtyną" i na dziesięciolecia znalazł się w strefie silnych wpływów politycznych i militarnych związku radzieckiego- przypomniał Waldemar Stupałkowski, burmistrz Sępólna Krajeńskiego
W uroczystości wzięły również udział poczty sztandarowe. Obchody w szczególności uświetniły sępoleńskie przedszkolaki - głośno śpiewały Hymn Polski, a w ich dłoniach powiewały biało-czerwone flagi.
Zobacz zdjęcia z obchodów Narodowego Dnia Zwycięstwa w Sępólnie:
- Obchody Narodowego Święta 3 Maja w Więcborku. Mieszkańcy zatańczyli poloneza
- Oficjalne obchody rocznicy Konstytucji 3 Maja w Sępólnie Krajeńskim. Zobacz zdjęcia
- Na dworzec PKP w Sępólnie wjechał kultowy pociąg. Lokomotywa "Fiat" i wagony WARS
- Pochody pierwszomajowe w czasach PRL-u w Sępólnie. Tak dawniej wyglądało Święto Pracy
