MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od 2026 r. wchodzą klasy energetyczne budynków. Czy remont domów będzie konieczny?

Agnieszka Romanowicz
Mieszkańcy domów o najgorszej klasie energetycznej mają dostać wsparcie na ich modernizację
Mieszkańcy domów o najgorszej klasie energetycznej mają dostać wsparcie na ich modernizację Pixabay
Do 16 sierpnia 2024 r. można zgłaszać uwagi do rozporządzenia w sprawie klas charakterystyki energetycznej budynków. Budzi ono wiele obaw. Ma wejść w życie z początkiem 2026 roku.

Projekt rozporządzenia w sprawie wyznaczania charakterystyki energetycznej budynków oraz świadectw charakterystyki energetycznej został przedłożony do konsultacji publicznych.

Wynika on z unijnej dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, której celem jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Polskie rozporządzenie ma być przyjęte w czwartym kwartale bieżącego roku, a w życie wejść z początkiem roku 2026.

W planach jest wprowadzenie klas charakterystyki energetycznej w skali od A+ do G. - Wprowadzenie klas będzie uzupełniającą, bardzo czytelną informacją dla właścicieli, kupujących i najemców na temat standardów energetycznych budynków lub lokali. Klasy charakterystyki energetycznej budynków to rozwiązanie tożsame z tym, które wszyscy znamy z oznaczeń na sprzętach elektrycznych - objaśnia Ignacy Niemczycki, wiceminister rozwoju i technologii.

Budynki typu G będą traktowane jak wampiry energetyczne

- Budynki typu G będą traktowane jak wampiry energetyczne, a ich właściciele zmuszani do modernizacji. To otworzy drogę do wywłaszczeń ludzi, których nie stać na spełnienie unijnych wymogów. Domy biednych przejmą bogaci - komentarze tej treści pojawiają się w dyskusji publicznej, m. in. podczas debaty kandydatów z województwa kujawsko-pomorskiego do Parlamentu Europejskiego, która odbyła się w Minikowie.

Środowisko rolnicze z dużą ostrożnością podchodzi do unijnego planu

- Wiele domów na wsi nie spełni unijnych wymagań. Wystarczy się rozejrzeć, ile jest jeszcze domów z pustaków z nieocieplonymi ścianami. Ludzi nie stać na remonty, wielu jeszcze nie wymieniło eternitu. Żeby sięgać po dotacje, trzeba mieć wkład własny - tłumaczą rolnicy.

Temat podjął Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych. Zwrócił się do Minister Klimatu i Środowiska z pytaniem, ile budynków na obszarach wiejskich będzie wymagało modernizacji, gdy wejdą w życie nowe przepisy?

Ma być zachęta do modernizacji

- Obowiązujący obecnie porządek prawny oraz przepisy przytoczonej dyrektywy nie zmuszają do renowacji domów, budynków rolniczych i mieszkań prywatnych właścicieli, jak również nie zakazują bezpośrednio użytkowania wybranych źródeł ciepła w budynkach - odpowiedział Andrzej Kaźmierski z Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Resort podkreśla, że cele dyrektywy są nałożone na państwo członkowskie, a nie na obywateli, a państwa członkowskie mają wachlarz możliwości, żeby te cele osiągnąć.

- Przede wszystkim poprzez zachęty finansowe do remontów - zaznacza Kaźmierski.

Sygnały o obawach związanych z dyrektywą budynkową dotarły do ministerstwa

- W ostatnim czasie obserwujemy wzmożoną medialną aktywność, związaną z przekazywaniem nieprawdziwych informacji m. in. o obligatoryjnej modernizacji budynków w Polsce. Sensacyjne tytuły medialne i wykorzystywanie wyrwanych z kontekstu zdań wprowadzają niestety zamęt informacyjny - komentuje Kaźmierski.[/cyt]

Konsultacje publiczne w sprawie wyznaczania charakterystyki energetycznej budynków i świadectw charakterystyki energetycznej potrwają do 16 sierpnia br.

Opinie można zgłaszać za pomocą tabeli uwag, dostępnej na stronie Rządowego Centrum Legislacji oraz pocztą elektroniczną pod: [email protected], [email protected], [email protected].

Tutaj znajdziesz projekt rozporządzenia i formularz tabeli uwag

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska