https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odkryte w Ciechocinku ludzkie kości pochodzą z XIX wieku

Jadwiga Aleksandrowicz
Okryte podczas prac w Ciechocinku  ludzkie kości pochodzą z XIX wieku.
Okryte podczas prac w Ciechocinku ludzkie kości pochodzą z XIX wieku. KPP w Aleksandrowie Kujawskim
Jest już opinia biegłego antropologa - znalezione w Ciechocinku ludzkie kości, pochodzące od kilkudziesięciu osób to szczątki osób, które zmarły w XIX wieku.

Przypomnijmy. Podczas prac modernizacyjnych na wale przewciwpowodziowym na wysokości Ciechocinka pracownicy odkryli kości wyglądające na ludzkie. Powiadomiono prokuraturę, a ta z kolei poinformowała Instytut Pamięci Narodowej.

Pierwsze oględziny potwierdziły przypuszczenia - to są kości ludzkie.

Przeczytaj również: Robotnicy odkryli ludzkie kości podczas prac na wale przeciwpowodziowym w Ciechocinku

Dziś uzyskaliśmy informacje, że dokładniejsze badania znaleziska wykazały, iż są to kości osób, które zmarły w XIX wieku.

- Teraz już muszą się wypowiedzieć historycy i archeolodzy na temat ewentualnej ekshumacji. Nasza rola się skończyła - powiedziała nam prowadząca śledztwo prokurator Justyna Plechowska-Łukowska z Prokuratury Rejonowej w Aleksandrowie Kujawskim.
Modernizacja wału to inwestycja Kujawsko-Pomorskiego zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych. - Znalezisko jest zabezpieczone. Znajduje się poza pasem robót na wale i w żaden sposób nie ogranicza naszej inwestycji - mówi Marian Wilmanowicz, zastępca dyrektora K-PZMiUW. - O ekshumacji i miejscu pochówku tych szczątków zdecyduje urząd konserwatora zabytków i urząd wojewódzki - dodał, sugerując że znalezione kości mogą być to szczątkami żołnierzy rosyjskich przeprawiających się przez Wisłę w roku 1831 lub budowniczych mostu, który w tym czasie powstał i który krótko po budowie zabrała zimowa kra.

Jest też możliwe, że szczątki należą do osób zmarłych na szerzącą się w XIX wieku cholerę, których chowano poza miastem.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 13

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 11.09.2015 o 22:25, Gość napisał:

Po jaką cholerę tam się pchać ! CHOLERACholera jest chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterie – przecinkowce cholery (Vibro cholerae) serogrupa O1 lub O139. Bakterie te mogą przetrwać długi czas w wodzie skażonej odchodami ludzkimi. Poza człowiekiem, który wydala przecinkowce cholery z kałem, (zarówno podczas choroby, jak i w czasie nosicielstwa), nie jest znany inny zwierzęcy rezerwuar zarazków.Do zakażenia człowieka może dochodzić poprzez spożycie skażonej wody i żywności, w tym m.in. surowych i niedogotowanych owoców morza.Po krótkim okresie inkubacji, trwającym od kilkunastu godzin do 5 dni, pojawiają się objawy obejmujące m.in. wymioty i wodnistą biegunkę bez bólów brzucha i gorączki. Skurczowe bóle mięśni pojawiają się dopiero w wyniku zaburzeń elektrolitowych, a w miarę pogłębiania się odwodnienia i dyselektrolitemii pragnienie, suchość w jamie ustnej, chrypka, utrata elastyczności skóry, zapadnięcie oczu, zaostrzenie rysów twarzy. W ciężkich przypadkach dochodzi do zaburzeń orientacji, śpiączki i zgonu.W większości przypadków objawy są łagodne lub nie występują wcale, a zakażone osoby stają się bezobjawowymi nosicielami. Zarazki w glebie mogą przetrwać setki lat

No to ładnie. Teraz kości leżą w wodzie, a strumień wszystko co zassa prowadzi dalej.

G
Gość
W dniu 11.09.2015 o 20:42, Gość napisał:

Już się oczyściły z zarazków i bakterii,ale należało by je pochować.Na co czeka ta cała darmozjadów urzędniczych.To są ludzkie kości .Hańba.

Po jaką cholerę tam się pchać !

 

CHOLERA

Cholera jest chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterie – przecinkowce cholery (Vibro cholerae) serogrupa O1 lub O139. Bakterie te mogą przetrwać długi czas w wodzie skażonej odchodami ludzkimi. Poza człowiekiem, który wydala przecinkowce cholery z kałem, (zarówno podczas choroby, jak i w czasie nosicielstwa), nie jest znany inny zwierzęcy rezerwuar zarazków.

Do zakażenia człowieka może dochodzić poprzez spożycie skażonej wody i żywności, w tym m.in. surowych i niedogotowanych owoców morza.

Po krótkim okresie inkubacji, trwającym od kilkunastu godzin do 5 dni, pojawiają się objawy obejmujące m.in. wymioty i wodnistą biegunkę bez bólów brzucha i gorączki. Skurczowe bóle mięśni pojawiają się dopiero w wyniku zaburzeń elektrolitowych, a w miarę pogłębiania się odwodnienia i dyselektrolitemii pragnienie, suchość w jamie ustnej, chrypka, utrata elastyczności skóry, zapadnięcie oczu, zaostrzenie rysów twarzy. W ciężkich przypadkach dochodzi do zaburzeń orientacji, śpiączki i zgonu.

W większości przypadków objawy są łagodne lub nie występują wcale, a zakażone osoby stają się bezobjawowymi nosicielami. Zarazki w glebie mogą przetrwać setki lat

G
Gość

Już się oczyściły z zarazków i bakterii,ale należało by je pochować.Na co czeka ta cała darmozjadów urzędniczych.To są ludzkie kości .Hańba.

G
Gość

Chyba najlepiej przenieść te szczątki na prawosławny cmentarz w Aleksandrowie

G
Gość

Nareszcie ! Jednym śmiesznym artykułem, o tajemniczych budowniczych piramid i krze, odczarowano temat. Świat odetchnął z ulgą. Teraz wczorajsi nic niewiedzący staną, się ekspertami od wielkiego UUUUUUUFFFFFFFFFF. O jak dobrze że to nie ta gigantyczna szafa z mega- trupem

której rychłe otwarcie spedzało sen z powiek kapłanom poprawności .

 

G
Gość

Niestety nie ma pociągu i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie przyjechał do tego miasteczka, w ubiegłym roku 23 sierpnia był parowóz, pozostawił sztabki złota, ale nikt zbytnio nie zwrócił na nie uwagi.

:)
A pociągu tam nie było?
j
jaszczur

wielka mi różnica :P

G
Gość

Nie carskie, tylko rosyjskie, trzeba wyzbyć się języka propagandy komunistycznej, nie było w tym czasie państwa o nazwie Carstwo.

j
jaszczur

czyli jeden z epizodów powstania listopadowego w naszym regionie, kiedy to wspomniane carskie wojsko przeprawiając się na drugą stronę, szykowało się w ten sposób do zajęcia Warszawy

G
Gość

Czyli kra zniszczyła most, którego już tam nie było. I tu przydałby się Hamlet ze swoim sakramentalnym pytaniem, to be, or not to be.

G
Gość

Nasz kochany Lesiu będzie jutro miał swoje 5 minut w świetle jupiterów

G
Gość

Kim byli budowniczowie mostu ? I dlaczego ta kra, która przyszła gdy blaszane pontony angielskie były już w Toruniu . Wiec czemu miała zniszczyć most, który był wcześniej rozebrany ?

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska