Opłatek - z czego jest zrobiony?
Opłatek to bardzo cienki biały płatek chlebowy, przaśny (czyli niekwaszony i niesolony), wypiekany z białej mąki i wody bez dodatku drożdży. Nazwa "opłatek" pochodzi od łacińskiego słowa oblatum, co znaczy "dar ofiarny".
Tradycyjnie opłatkiem dzielą się chrześcijanie nurtu katolickiego (należącego do rzymskokatolickiego), zgromadzeni przy stole wigilijnym. Podczas dzielenia się opłatkiem składamy sobie życzenia.
Prawdziwy opłatek powinien być wypieczony z mąki i wody święconej.
Zwyczaj dzielenia się opłatkiem nie jest wyłącznie polski. Spotyka się go również na Słowacji, Litwie, Białorusi, Ukrainie, w Czechach i we Włoszech.
Warto wiedzieć, że jeśli opłatek wykonany jest z mąki pszennej, można podać go niemowlęciu, które ukończyło 6 miesięcy, a jego dieta uwzględnia produkty glutenowe.
Opłatek domowy - przepis na opłatek
Opłatki, które trafiają do kościołów i są sprzedawane wiernym, najczęściej są wypiekane w specjalnych maszynach przez zakonnice. Czy opłatek można zrobić w domu? Można! W przedświątecznym natłoku obowiązków, łatwo zapomnieć o zaopatrzeniu się w opłatek wigilijny. Opłatek można przygotować samodzielnie w domu. Do pieczenia opłatka w domu można użyć gofrownicy lub patelni teflonowej.
OPŁATEK WIGILIJNY - PRZEPIS
Opłatek wigilijny sporządza się z dwóch składników: wody oraz mąki zawierającej dużo glutenu.
Opłatek - składniki:
- 120 g mąki pszennej
- pół szklanki wody
- łyżka oleju
Opłatek - jak zrobić:
Mąkę przesiać przez sitko do miski, dodać pół szklanki wody oraz łyżkę oleju. Ciasto dokładnie wyrobić, by nie zawierało grudek. Rozrobioną masę wlać na rozgrzaną patelnię lub do gofrownicy. Piec, aż ciasto zabarwi się na żółto. Wystudzić. Po około trzech tygodniach opłatek zrobi się biały.
1 gram opłatka ma 2 kalorie.
Zakonnice wyrabiają ciasto na opłatki, używając wody święconej. Nie jest to jednak konieczne. Opłatek można skropić wodą święconą lub zmówić modlitwę.
OPŁATEK BEZGLUTENOWY - PRZEPIS
Osoby uczulone na gluten lub chore na celiakię mogą przygotować opłatek bezglutenowy. Aby go przygotować, wystarczy zwykłą mąkę zastąpić mąką bezglutenową (niskobiałkową, ryżową lub białą gryczaną).
Opłatek wigilijny - gdzie kupić?
Opłatek - najważniejszy element wigilijnej wieczerzy - można kupić w wielu miejscach. Najprościej udać się do swojego kościoła i tam kupić opłatek. Cena: "co łaska".
Sprawdź koniecznie
- Planujecie żywą choinkę? To lepiej uważajcie! Za to można dostać mandat
- Ceny karpia 2020 z kujawsko-pomorskich stawów. Tyle kosztuje prosto z hodowli
- Obostrzenia na święta Bożego Narodzenia i sylwestra 2020. Sprawdź, czego ci nie wolno
- Kolędy w regionie - będą czy nie? Mamy opinie z diecezji w naszym regionie
Opłatki wigilijne kupić można również w sklepach z dewocjonaliami, galeriach handlowych, od listonosza a także przez internet, np. na Allegro. Cena opłatków wigilijnych potrafi bardzo mocno się różnić - od 1-2 złotych aż do 50 złotych!
Księża przypominają, że sprzedający opłatki musi mieć przy sobie pisemne pozwolenie wydane przez parafię. Jeśli nie jest w stanie go pokazać, prawdopodobnie są one niepoświęcone.
