Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ósmoklasiści szykują się do egzaminu. W ostatni weekend będą się uczyć i odpoczywać

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ósmoklasiści mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę podczas próbnego egzaminu, który odbył się w marcu 2021. Teraz przyjdzie im zmierzyć się z zadaniami na prawdziwym egzaminie
Ósmoklasiści mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę podczas próbnego egzaminu, który odbył się w marcu 2021. Teraz przyjdzie im zmierzyć się z zadaniami na prawdziwym egzaminie Wojciech Wojtkielewicz/ Zdjęcie ilustracyjne
Egzamin ósmoklasisty rozpoczyna się we wtorek 25 maja 2021. - Można się jeszcze pouczyć, ale trzeba też znaleźć czas na relaks – radzą ósmoklasistom nauczyciele. Dla młodzieży to ostatni weekend przed egzaminem.

Egzamin ósmoklasisty odbywa się w 2021 roku w dniach 25-27 maja. Uczniowie będą wykazywać się wiedzą i umiejętnościami z języka polskiego, matematyki i języka obcego.

Ósmoklasiści wrócili do szkół po długiej przerwie

Uczniowie ósmych klas po wielu miesiącach nauki zdalnej wrócili do szkół. Od poniedziałku 17 maja 2021, tak jak ich koledzy z klas IV-VII uczą się w trybie hybrydowym (w tej samej formie prowadzona jest też nauka w szkołach ponadpodstawowych.

- Nie jestem zestresowany – mówi Mateusz Balcerzak, ósmoklasista z SP w podbydgoskiej Brzozie. - W szkole mamy jeszcze powtórki. Chcę się skupić na języku angielskim, ponieważ na tym przedmiocie zależy mi najbardziej. Myślę jednak, że nie obejdzie się bez powtórek z języka polskiego, a zwłaszcza z matematyki. Z tego ostatniego przedmiotu na egzaminie próbnym miałem dobry wynik, ale uważam, że mogę napisać go lepiej. Dlatego w weekend na pewno jeszcze będę się uczyć.

Na egzaminie ósmoklasisty 2021 ma być łatwiej

W 2021 egzamin ósmoklasisty ma być łatwiejszy. Podobnie jak w przypadku matury z powodu trwającej od wielu miesięcy nauki zdalnej, zrezygnowano z części materiału. - Z języka polskiego przede wszystkim ograniczono liczbę lektur, ale powiedziałabym, że zmiany są kosmetyczne – mówi Magdalena Szperka-Rapiti, nauczycielka języka polskiego w SP im. K. Górskiego w Rojewie. - Zrezygnowano z „Tędy i owędy” oraz „Ziela na kraterze” Wańkowicza, „Syzyfowych prac” Żeromskiego, satyry Krasickiego „Żona modna”, „Pieśni” i „Trenów” Kochanowskiego (pozostały tylko Tren 7 i 8) oraz „Artysty” Mrożka. Są to krótkie utwory. Wyjątek stanowią „Syzyfowe prace” czytane w całości, a także książki Wańkowicza, omawiane we fragmentach.

Tegoroczni ósmoklasiści będą mogli napisać rozprawkę lub opowiadanie. Ułatwieniem dla uczniów jest możliwość wyboru lektury obowiązkowej, do której się odniosą (wcześniej była ona narzucona). - Myślę, że większość uczniów powtórzyła materiał w szkole, ale ci, którzy chcą się jeszcze pouczyć, powinni powtórzyć treść, motywy i informacje o bohaterach z lektur obowiązkowych – radzi Magdalena Szperka-Rapiti. - Najlepiej przeanalizować przykładowe tematy egzaminacyjne i pomyśleć, do jakich lektur można się przy nich odwołać. Niektóre z lektur obowiązkowych są uniwersalne, jak na przykład "Kamienie na szaniec" czy "Mały Książę". Można do nich sięgnąć pisząc na różne tematy. Nie zaszkodzi też przypomnieć sobie zasady ortografii, interpunkcji, powtórzyć związki frazeologiczne i cytaty.

To też może Cię zainteresować

Matematyka na egzaminie bez części materiału

Na egzaminie ósmoklasisty z matematyki uczeń będzie miał do rozwiązania 15 zadań zamkniętych oraz 4 otwarte. - W tym roku na egzaminie z matematyki ograniczono nie tylko liczbę zadań, ale również wymagania. Zrezygnowano z zadań dotyczących dowodów geometrycznych – mówi Agnieszka Poliszak-Trzosek, nauczycielka matematyki w SP 56 w Bydgoszczy. - W arkuszu nie pojawią się również m.in. działania na pierwiastkach czy obliczanie pola powierzchni i objętości ostrosłupów prostych. Trudno określić „pewniaki” egzaminacyjne, ale warto powtórzyć zadania dotyczące m.in. obliczeń procentowych, prawdopodobieństwa prostych doświadczeń losowych, działań na liczbach całkowitych, ułamkach zwykłych i dziesiętnych, obliczania pól powierzchni i objętości graniastosłupów prostych i prawidłowych oraz ostrosłupów prawidłowych.

Większość ósmoklasistów pisze język angielski

Ostatniego dnia ósmoklasiści przystąpią do egzaminu z języka obcego. Zdecydowana większość wybrała język angielski (w całym kraju aż 96,66 proc.).

- Ostatnie dni przed egzaminem są pełne obaw – mówi Magdalena Sulkowska, nauczycielka języka angielskiego w SP 63 z Oddziałami Sportowymi w Bydgoszczy. - Na tym etapie warto powtórzyć słownictwo, które każdy uczeń znajdzie w swoim zeszycie lub podręczniku do nauki języka angielskiego. Przyda się przypomnienie zasad gramatycznych, jak i norm obowiązujących podczas pisania maili, listów, pocztówek. Dobrym rozwiązaniem będzie też relaks przy ulubionym filmie w wersji angielskiej lub posłuchanie ulubionych youtuberów zagranicznych bez lektora.

Egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać, ale jest on obowiązkowy. Wyniki liczą się przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska