Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświadczenie Fatca. Nie dasz pisma - zablokują Ci konto!

Katarzyna Paczewska
Część instytucji finansowych umożliwia wypełnienie oświadczenia poprzez specjalne formularze w bankowości elektronicznej. Masz wątpliwości? Nie czekaj, skontaktuj się z oddziałem banku
Część instytucji finansowych umożliwia wypełnienie oświadczenia poprzez specjalne formularze w bankowości elektronicznej. Masz wątpliwości? Nie czekaj, skontaktuj się z oddziałem banku Fot. Pixabay.com
Założyłeś konto w banku między lipcem 2014 a listopadem 2015 roku? Jeśli nie złożysz ważnego oświadczenia, odbiorą Ci dostęp do pieniędzy.

Uwaga. Do końca listopada klienci banków muszą złożyć oświadczenie, że nie są amerykańskimi rezydentami podatkowymi. Taki obowiązek wynika z polsko-amerykańskiej umowy FATCA (czytaj fatka).

- Otrzymałam już dawno prośbę z banku o takie oświadczenie - mówi pani Marta z Bydgoszczy (nazwisko do wiadomości redakcji), która ma dwa konta - złotówkowe i walutowe. - Prośba o jego wypełnienie wyświetliła się przy logowaniu do bankowości internetowej.

- Każdy, kto założył rachunek lub lokatę od 1 lipca 2014 roku do 30 listopada 2015 roku, ma obowiązek złożenia takiego dokumentu - wyjaśnia nam Krzysztof Kolany, główny analityk portalu Bankier.pl. - Nie ma przy tym żadnego znaczenia, czy kiedykolwiek i w jakikolwiek sposób był związany ze Stanami Zjednoczonymi oraz czy rachunek jest w złotych czy w dolarach. Nie musi być też Polakiem - te same restrykcje dotyczą także obcokrajowców będących klientami polskich instytucji finansowych. Jeśli do 30 listopada klient nie dostarczy oświadczenia, jego rachunek zostanie zablokowany. Tak długo, jak takie oświadczenie nie zostanie dostarczone.

Rachunki założone przed 30 czerwca 2014 r. powinny zostać zweryfikowane przez same instytucje finansowe na podstawie dostępnych danych. Uważaj, jednak w niektórych przypadkach mogą one żądać oświadczenia lub innych dokumentów.

W przypadku rachunków otwartych po 1 grudnia 2015 r. nie ma potrzeby składania nowego oświadczenia FATCA, ponieważ od tego czasu są one wymagane każdorazowo w trakcie procedury otwierania rachunku.

Celem FATCA jest ograniczenie unikania opodatkowania przez osoby lub firmy, które powinny płacić należności amerykańskiemu fiskusowi.

Uwaga, takie oświadczenie dotyczy posiadaczy rachunków prowadzonych przez banki, Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe, ale także przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych, domy maklerskie i zakłady ubezpieczeń.

- Moja mama założyła konto w tym czasie - przyznaje pani Joanna z Inowrocławia (nazwisko do wiadomości redakcji). - Potrzebowała je do założenia lokaty. Nie używa go. Nie dostała żadnej listownej informacji z banku. Teraz jest za granicą. Przyjedzie dopiero w przyszłym roku. Nie będzie mogła stawić się osobiście w oddziale do końca miesiąca. Co teraz?

- Większość działających w Polsce instytucji finansowych umożliwia złożenie oświadczenia FATCA drogą elektroniczną - w ramach e-bankowości lub internetowych rachunków maklerskich i tym podobne - podpowiada Kolany. - Sądzę, że w przypadku Czytelniczki najlepszym rozwiązaniem będzie zalogowanie się do systemu bankowości elektronicznej i podpisanie oświadczenia albo wycofanie gotówki lub przelanie jej na inne konto. Można też skontaktować się z bankiem telefonicznie i wtedy pewnie udzielą potrzebnych informacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska