Tak zła pogoda, wilgotna i chłod-na, potrwa przynajmniej przez tydzień. Co prawda dziś na Kujawach i Pomorzu nie ma padać, ale już jutro tak. I deszcz będzie nam towarzyszyć codziennie, aż do najbliższego poniedziałku.
- Taką pogodę przynosi ukształtowany nad Rosją w okolicach Smoleńska niż - wyjaśnia bydgoski synoptyk dr inż. Bogdan Bąk.
- Niż jest rozległy, sięga nawet pod Skandynawię, a jego centrum przesuwa się nad Białoruś i właśnie z tego kierunku, z północnego wschodu, napływać będzie wilgotne i coraz chłodniejsze powietrze - dodaje.
Dziś w najcieplejszym momencie termometry mogą wska-zać 14-15 stopni Celsjusza, ale jutro słupek rtęci obniży się nawet do 9-11. Tak mniej więcej zostanie przez dłuższy czas. Temperatury przez kilka najbliższych nocy nie będą wiele odbiegać od tych dziennych, ale w niedzielę nad ranem spadną do 2 kresek, a nawet do zera. Po niedzieli będzie już nieco cieplej.
W ciągu 10 dni w regionie może spaść w sumie 25-35 mm wody na każdy metr kwadratowy, ale to i tak mało, gdy porównać do opadów w centralnej czy południowej Polsce - tam przewiduje się nawet 80 do 100 mm.
Wczoraj przed godziną 10 na drodze wojewódzkiej numer 246 w Wieszkach koło Nakła doszło do tragicznego wypadku, pierwszego w naszym regionie tej jesieni po załamaniu aury.
Jadący w kierunku Nakła opel corsa wpadł na zakręcie w poślizg, zjechał na przeciwny pas ruchu i uderzył czołowo w wiozącą papier ciężarówkę. Obie osoby podróżujące osobówką (21-letni kierowca oraz 17-letnia pasażerka) zginęły. Utrudnienia w ruchu na tej drodze trwały kilka godzin.
Tragedia na drodze. Nie żyją dwie osoby [zdjęcia]
- Aura diametralnie się pogorszyła, pada deszcz, spadają liście, a zatem trzeba wziąć pod uwagę ten fakt, że każdy pojazd łatwo może wpaść w poślizg - przestrzega mł. insp. Robert Olszewski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. - Robi się też coraz chłodniej i niewątpliwie wkrótce zaczną się przymrozki. To dodatkowy czynnik ryzyka na drogach.
I rzecz niezwykle ważna dla pieszych: powinni zadbać o to, aby byli widoczni, bo zmierzch zapada coraz wcześniej i coraz później rozjaśnia się o poranku.
Naczelnik podaje przykład tragicznego wypadku w niedzielę o godz. 3 w Działyniu pod Golubiem-Dobrzyniem, gdzie zginął 46-letni pieszy potrącony przez auto osobowe. Kierujący był mocno pijany (prawie 3 promile alkoholu we krwi), ale nie zmienia to faktu, że pieszy szedł drogą w terenie niezabudowanym nieprawidłową stroną (prawą, zamiast lewą) i nie miał żadnego elementu odblaskowego.
Kolejny wypadek w regionie! Tym razem w Kołaczkowie [zdjęcia]
Policja przypomina o obowiązku używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego, gdy poruszają się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym.
Taki obowiązek dotyczący każdego pieszego, niezależnie od wieku, wprowadzono od 31 sierpnia 2014 roku. Odblasku nie trzeba mieć, jeśli ktoś korzysta z drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych, np. idzie po chodniku.
Rosyjski niż przesuwa się na zachód i zapewne skończy swój żywot nad północnymi Niemcami.
W połowie października, przynajmniej kilka dni później niż przewidywały wcześniejsze prognozy, ma wrócić ładna pogoda, którą przyniesie albo wyż azorski, albo inny ukształtowany nad Europą Zachodnią. Wyż azorski to zapowiedź dłuższego okresu ładnej pogody.