- Do każdego zgłoszenia i kontroli będziemy podchodzili indywidualnie - zaznacza Wiesław Dziadkowiec, komendant Straży Miejskiej w Grudziądzu. - Mamy nadzieję, że nie będziemy musieli sięgać po najbardziej restrykcyjne narzędzia w postaci grzywny, której górna granica wynosi 500 zł. Liczymy, że mieszkańcy będą jednak starali się palić materiałami, które są dopuszczone prawem do spalania.
Dron "wyczuje" zanieczyszczenie
Do weryfikacji zgłoszeń będzie wykorzystywany m.in. dron wyposażony w sensory zanieczyszczeń jakim dysponuje grudziądzki OPEC. Strażnicy w tym zakresie współpracują z miejską spółką, która także ma za zadanie dbanie o środowisko w naszym mieście.
Jakimi absolutnie materiałami nie można palić w piecach? Oto lista:
- odpadami plastikowymi, butelkami po napojach, kartonami po sokach,
- zużytymi oponami, innymi odpadami z gumy,
- elementami drewnianymi pokrytymi lakierem, meblami pokrytymi lakierem, płytami meblowymi,
- sztuczną skórą, odzieżą,
- opakowaniami po chemikaliach i środkach ochrony roślin, farbami i lakierami,
- papierem bielonym związkami chloru, z nadrukiem farb kolorowych,
- liśćmi i trawą
Przypomnijmy, że strażnicy miejscy mogą podjąć interwencję związaną z kontrolą palenisk:
- w związku z własnymi obserwacjami
- w związku ze zgłoszeniami mieszkańców
- w związku z informacjami pozyskanymi z urzędu miejskiego dotyczącymi właścicieli nieruchomości, którzy nie dopełnili obowiązku złożenia stosownej deklaracji bądź też nie podpisali odpowiedniej umowy na odbiór odpadów komunalnych
Kontrola odbywa się w obecności właściciela posesji lub lokalu mieszkalnego. W poprzednim sezonie grzewczym (od 1 października 2021 r. do 31 marca 2022 r.) strażnicy podjęli 434 interwencje, z czego 12 osób ukarano mandatem karnym. Reszta została pouczona.
Dzień Straży Miejskiej w Grudziądzu. Awanse dla wyróżniający...
