Mężczyzna pracuje w zakładzie pracy chronionej. Jest niepełnosprawny w stopniu lekkim, co potocznie określane jest jako trzecia grupa inwalidzka. Jest to najniższa grupa inwalidzka. Wyższa jest druga (umiarkowany stopień niepełnosprawności), a najwyższa pierwsza (znaczny).
Czytelnik opowiada: - Mój przełożony stwierdził, że ja i inne osoby musimy „załatwić sobie” drugie grupy inwalidzkie. Teraz mamy trzecie i podobno z tego powodu naszemu pracodawcy nie będzie opłacało się nas zatrudniać, bo może nie dostać dofinansowania do wynagrodzeń.
Czytaj też: Niepełnosprawni też płacą składkę ZUS
Czy ma rację?
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dofinansowuje wynagrodzenia niepełnosprawnych pracowników. Z danych funduszu wynika, że dopłaca 700-2000 zł. Im wyższy jest stopień niepełnosprawności, tym więcej wynosi dofinansowanie.
Na razie osoby zatrudnione w zakładach pracy chronionej nie mają się czego obawiać. - Przepisy nie zmieniły się. Pieniądze wypłacamy praktycznie na tych samych zasadach, co w poprzednim roku - zapewnia Tomasz Leleno, rzecznik PFRON. - Przynajmniej do końca tego roku obecny system wypłat nie ulegnie zmianie.
Co stanie się później?
- Rozważane są różne scenariusze ewentualnych zmian systemu wsparcia pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne - przyznaje Krzysztof Kosiński, zastępca dyrektora Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. - Nie planujemy powstania w tym roku projektu zmian w prawie lub założeń do takiego projektu.
Krzysztof Kosiński przyznaje, że również do jego biura dzwonią osoby zaniepokojone ewentualną nowelizacją przepisów. Uspokaja:- Na razie padają tylko propozycje. Zmiany w prawie muszą być skonsultowane między innymi z przedsiębiorcami.
Udział w debacie zapowiedziała Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.
- Zlikwidowanie wsparcia dla osób niepełnosprawnych w stopniu lekkim, spowoduje, że stracą one pracę - tłumaczy Jan Zając, prezes POPON. - Państwo nic nie zaoszczędzi. Mniej wypłaci z PFRON, ale wyda na opiekę społeczną dla bezrobotnych niepełnosprawnych.
I choć Krzysztof Kosiński podkreśla: - Nie zrobimy nic, co pogorszyłoby sytuację osób niepełnosprawnych na rynku pracy.
To z listu jaki POPON otrzymał z Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych wynika, że ponieważ zatrudnianych jest coraz więcej niepełnosprawnych, PFRON ma więcej zobowiązań. A to oznacza, że trzeba przyjrzeć się finansowemu systemowi funduszu.
Do tematu wrócimy.
Czytaj też: Abonament ze zniżką dla niepełnosprawnych