Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park narodowy w Puszczy Bydgoskiej? A co z terminalem w Emilianowie i trasą S10? Ministerstwo odpowiada

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Ministerstwo środowiska wiele w sprawie utworzenia parku narodowego w Puszczy Bydgoskiej na razie do powiedzenia niewiele ma. Decyzja środowiskowa o budowie trasy wydana przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Bydgoszczy jest w tej chwili analizowane przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.
Ministerstwo środowiska wiele w sprawie utworzenia parku narodowego w Puszczy Bydgoskiej na razie do powiedzenia niewiele ma. Decyzja środowiskowa o budowie trasy wydana przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Bydgoszczy jest w tej chwili analizowane przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Arkadiusz Wojtasiewicz
Lokalizacji Parku Narodowego w Puszczy Bydgoskiej chce grupa posłów Lewicy. Wśród nich znajduje się szef klubu, Krzysztof Gawkowski. Inicjatywa może jednak stać w sprzeczności z budową trasy S10 i terminala przeładunkowego w Emilianowie. Znamy odpowiedź ministerstwa.

Zobacz wideo:Wyższa emerytura? To już ostatni moment na złożenie wniosku.

"Na południe od rzeki Wisły, pomiędzy Bydgoszczą, a Toruniem, znajduje się Puszcza Bydgoska. Charakterystyczne w jej krajobrazie są wydmy śródlądowe. Znajdują się tu także siedliska takich ptaków jak bąk zwyczajny, bocian czarny, kania rdzawa, żuraw czy derkacz. Można spotkać tu lisy, wilki, bobry czy jelenie. Tereny Puszczy Bydgoskiej to ważny korytarz ekologiczny o znaczeniu międzynarodowym. Nie brakuje tu także chronionych gatunków roślin. Wzdłuż Wisły mamy też kilka obszarów chronionych w ramach programu Natura 2000" – czytamy w interpelacji kierowanej do ministra środowiska.

"Z racji silnego rozwoju ośrodków miejskich, powstaje dla tego terenu szereg zagrożeń. Jednym z nich jest budowa drogi S10, dla której forsuje się szkodliwą dla ekosystemu trasę przebiegu" - uważają posłowie Lewicy. - "Zamiast wykorzystać istniejący ciąg drogi krajowej nr 10, planuje się poprowadzić jej odgałęzienia przez tereny leśne w okolicy istniejącej już drogi, planując jednocześnie masowe wycinki lasów, niszczenie cennych przyrodniczo obszarów, a także niszczenie siedlisk zwierząt. Ponadto, z racji rozwoju ośrodków miejskich, przeznacza się część terenów puszczy na cele przemysłowe. Zagrożeniem dla tych terenów jest także pozachemowskie skażenie wód gruntowych."

Posłowie z jednej strony chcą utworzenia parku narodowego, ale z drugiej pytają także, jak ministerstwo środowich puszczę chce chronić

Kluczowe są dwie inwestycje - nowy przebieg S10 i Grupa posłów wnosi z jednej strony o utworzenie w Puszczy Bydgoskiej Parku Narodowego, ale także pyta w jaki sposób minister środowiska chce puszczę chronić. Chodzi o dwie inwestycje - budowę drogi S 10 i powstania terminala przeładunkowego na obecnej stacji kolejowej Emilianowo.

Ministerstwo środowiska wiele w tej sprawie na razie do powiedzenia nie ma. Decyzja środowiskowa o budowie trasy wydana przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Bydgoszczy jest w tej chwili analizowane przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

- Biorąc pod uwagę, że postepowanie odwoławcze nie zostało jeszcze zakończone, rozstrzyganie pewnych kwestii problemowych na obecnym etapie jest przedwczesne - uznaje Małgorzata Golińska, sekretarz stanu w ministerstwie środowiska. zaznacza także, iż najcenniejsze fragmenty Puszczy Bydgoskiej objęte są różnymi formami ochrony przyrody. Wyznaczono m.in. rezerwat przyrody Łażyn.

POLECAMY

Sprawdź oferty samochodów osobowych wystawionych na sprzedaż na portalu OtoMoto. ▶▶ Przesuń zdjęcie gestem lub naciśnij strzałkę w prawo ▶▶ W galerii zamieszczamy: zdjęcia, ceny i najważniejsze informacje na temat sprzedawanych aut. Wybieramy najtańsze auta, które można kupić w Bydgoszczy i okolicach. Dużą część z nich nabyć można za minimalną pensję (lub mniej). Jeśli dana oferta Was zainteresowała, pod każdym zdjęciem znajdziecie również link bezpośrednio do strony.

Samochody, które kupisz za minimalną pensję. Ceny, zdjęcia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Park narodowy w Puszczy Bydgoskiej? A co z terminalem w Emilianowie i trasą S10? Ministerstwo odpowiada - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska