Przypałacowy park w Olszewce koło Nakła liczy około 3,5 ha. Rosną w nim okazałe drzewa: kasztanowce, klony, lipy, jesiony, a wokół stawu także wierzby, które zwieszają swe konary nad taflą wody.
Jeszcze niedawno teren ten był całkowicie zarośnięty chaszczami. Nad staw trudno się było przez nie przedrzeć. Teraz - dzięki staraniu bydgoskiej Caritas park odzyskał dawny blask. Chaszcze zniknęły, posiano trawę, nad stawem zrobiono alejki spacerowe. W głębi parku urządzono plac zabaw dla dzieci.
Spacer przy muzyce
Teraz to wymarzone miejsce weekendowych spacerów, odpoczynku i koncertów - jak ostatnio, kiedy to dla gości grała orkiestra z Domu Pomocy Społecznej z Dębna, śpiewali ubiegłoroczni laureaci Festiwalu Piosenki Religijnej, który od kilku lat organizowany jest w Olszewce.
Śpiewali pięknie. Słuchaczy zachwycił zwłaszcza Bartosz Górny z Paterka. Oklaskiwano także: Martynę Jędrzyńską z Nakła, Zosię Stawicką z Olszewki i zespół "Miriam" działający przy miejscowej szkole.
A gości zjechało sporo. Obecni byli m.in. włodarze Nakła i powiatu nakielskiego, proboszcz nakielskiej Fary ks. Grzegorz Nowak, przedstawiciele rady sołeckiej i miejscowego Stowarzyszenia na rzecz rozwoju Olszewki i Lubaszcza.
W parku w śród drzew rozstawiono sztalugi. Oglądać można było prace dzieci z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Olszewce, bo w ramach Dni Nakła, na terenie kompleksu pałacowo-parkowego, zorganizowano dla nich plener malarski.
Wiele do zrobienia
Otwarcie parku to dopiero pierwszy krok przywracania tego zakątka do dawnej świetności. Na kapitalny remont czeka jeszcze dwór. Budynek zbudowany został w latach 1858- 1859 dla niemieckiej rodziny Birschel. Dziś to ruina. Co nie zniszczył czas, ukradli zbieracze złomu. Odrestaurowanie budowli będzie kosztowało krocie.
Ala ks. prałat Wojciech Przybyła, dyrektor Caritas Diecezji Bydgoskiej z optymizmem mówił w piątek o przyszłości tego Caritas odkupiła dwór i 2,5 ha parku od Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Olszew-ce. Dość długo trwało zdobywanie funduszy, ale się udało.
Rewitalizacja parku - informował w piątek gości ks. Przybyła - pochłonęła około 1 mln zł. Połowa tej kwoty to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Wkład własny Caritas to 250 tys. zł. Pomogli też sponsorzy. Wiele prac dodatkowych zrealizował bezpłatnie wykonawca robót.
Park gotowy. Pora zabrać się za remont dworu w Olszewce. Caritas chce w nim w przyszłości urządzić centrum diagnostyki i integracji dla dzieci z autyzmem. Trzymamy kciuki!
Czytaj e-wydanie »