Parlament Europejski chce nowych norm regulowania platform internetowych i mechanizmu walki z nielegalnymi treściami online

OPRAC.:
Katarzyna Paczewska
Katarzyna Paczewska
Czego chce Unia? Przestrzegania przyszłych przepisów unijnych przez usługodawców zagranicznych. Skuteczniejszej ochrony konsumentów przed nielegalnymi, podrabianymi i niebezpiecznymi produktami. Surowszych warunków stosowania ukierunkowanej reklamy i większej kontroli treści internetowych dostępnych dla użytkowników. Przepisów szczegółowych dotyczących dużych platform internetowych utrudniających dostęp do rynku internetowego.
Czego chce Unia? Przestrzegania przyszłych przepisów unijnych przez usługodawców zagranicznych. Skuteczniejszej ochrony konsumentów przed nielegalnymi, podrabianymi i niebezpiecznymi produktami. Surowszych warunków stosowania ukierunkowanej reklamy i większej kontroli treści internetowych dostępnych dla użytkowników. Przepisów szczegółowych dotyczących dużych platform internetowych utrudniających dostęp do rynku internetowego. Pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
Parlament Europejski domaga się przyszłościowych przepisów dotyczących usług cyfrowych, m.in. platform i rynków internetowych, oraz wiążącego mechanizmu walki z nielegalnymi treściami online

Europosłowie zatwierdzili w środę (21 października) w nocy dwa oddzielne sprawozdania z własnej inicjatywy w kwestiach ustawodawczych, w których wezwano Komisję do usunięcia niedociągnięć w środowisku online w pakiecie dotyczącym usług cyfrowych. Pakiet ma zostać przedstawiony w grudniu br.

Zobacz też wideo: Jak nie dać się cyberoszustom

Obecne przepisy UE dotyczące usług cyfrowych pozostały w dużej mierze niezmienione od czasu przyjęcia dyrektywy o handlu elektronicznym dwadzieścia dwa lata temu. Przy pomocy nadchodzącego pakietu Unia Europejska zamierza kształtować gospodarkę cyfrową na poziomie unijnym, a także być wzorcem do naśladowania dla reszty świata, tak jaw w przypadku przepisów UE dotyczących ochrony danych.

Surowsze przepisy dotyczące nielegalnych treści w internecie

Europosłowie uważają, że wszyscy dostawcy usług cyfrowych posiadający siedzibę w państwach trzecich muszą przestrzegać przepisów będącego częścią pakietu aktu o usługach cyfrowych, jeżeli ich usługi kierowane są także do konsumentów lub użytkowników na terenie UE.

Przeczytaj również...

- Należy stworzyć wiążący mechanizm informowania, za pomocą którego użytkownicy mogliby zawiadamiać pośredników internetowych o potencjalnie nielegalnych treściach lub niezgodnej z prawem działalności online. Dzięki temu pośrednicy internetowi mogliby szybko i w sposób przejrzysty reagować na potencjalnie nielegalne treści. Użytkownicy powinni móc dochodzić swych roszczeń za pośrednictwem krajowych organów ds. rozstrzygania sporów - czytamy w komunikacie Parlamentu Europejskiego.

Parlament domaga się wprowadzenia rozróżnienia na treści nielegalne i szkodliwe (system odpowiedzialności prawnej dotyczyłby tylko treści nielegalnych określonych jako takie w prawie unijnym lub prawie krajowym).

Platformy internetowe nie powinny stosować filtrów treści lub jakiejkolwiek formy ich kontroli ex ante, by stwierdzić czy są nielegalne lub szkodliwe. Posłowie są zdania, że ostateczna decyzja w kwestii legalności lub nielegalności treści należy do niezawisłych sądów, a nie prywatnych przedsiębiorstw.

31 proc. społeczeństwa otworzyłoby link z wiadomości SMS od nieznanego nadawcy. 6 na 10 użytkowników internetu nie wiedziałoby, jak poradzić sobie z włamaniem do komputera lub urządzenia mobilnego.Zobaczcie na kolejnych slajdach jakie metody stosowali cyberoszuści w ostatnich dniach...

Oszustwa na Netflix, Marketplace i wynik na koronawirusa. Ja...

Najlepszymi sposobami radzenia sobie ze szkodliwymi treściami, mową nienawiści i dezinformacją są zaostrzenie zobowiązań w dziedzinie przejrzystości oraz pomaganie obywatelom w zdobywaniu umiejętności korzystania z mediów i nabywania umiejętności cyfrowych odnośnie do tego rodzaju treści.

Internet ma być bezpieczniejszy dla konsumentów

Parlament uważa, że zasada „nielegalne w życiu – nielegalne w internecie”, a także ochrona konsumenta i bezpieczeństwo użytkownika, powinny stać się zasadami przewodnimi aktu o usługach cyfrowych.

- Platformy i usługi pośrednictwa internetowego będą musiały skuteczniej wykrywać i usuwać fałszywe twierdzenia i radzić sobie z nieuczciwymi przedsiębiorcami, czyli tymi, którzy sprzedają podrabiany sprzęt medyczny lub niebezpieczne produkty w internecie. Rozliczne przykłady takiej działalności zaobserwowaliśmy podczas pandemii COVID-19 - czytamy w komunikacie PE.

Europosłowie wzywają także do wprowadzenia zasady „znaj swojego klienta biznesowego”, zgodnie z którą platformy internetowe muszą sprawdzać firmy korzystające z ich usług i blokować te, które sprzedają nielegalne lub niebezpieczne produkty i treści.

Może to Cię też zainteresuje...

Posłowie uważają też, że należy opracować szczegółowe przepisy służące zapobieganiu nieprawidłowościom w funkcjonowaniu rynku (a nie tylko radzeniu sobie z nimi), aby móc otworzyć go dla nowych podmiotów, w tym MŚP i start-upów. Więcej informacji na temat postulatów Komisji Rynku Wewnętrznego, popartych podczas posiedzenia plenarnego 571 głosami (przy 26 głosach przeciw i 94 głosach wstrzymujących się), można znaleźć tutaj i tutaj.

Uwolnienie internautów od algorytmów

Posłowie PE chcą zapewnić użytkownikom większą kontrolę nad treściami dostępnymi online. Chcą umożliwić im m.in. wyłączenie opcji selekcjonowania treści, a także uwolnić ich od algorytmów. Ukierunkowana reklama musi podlegać bardziej rygorystycznej regulacji na rzecz mniej natarczywych i kontekstowych form reklamy, które wymagają mniejszej ilości danych i nie są uzależnione od wcześniejszego kontaktu użytkownika z treściami.

Akt o usługach cyfrowych powinien również w możliwie najwyższym stopniu zapewnić prawo do anonimowego korzystania z usług cyfrowych. Ponadto, aby zapewnić przestrzeganie nowych przepisów, Komisja powinna rozważyć możliwość powołania organu europejskiego, który byłby odpowiedzialny za monitorowanie sytuacji i nakładanie kar pieniężnych. Postulaty Komisji Prawnej przyjęto stosunkiem głosów 637 do 26 (przy 28 głosach wstrzymujących się). Więcej informacji można znaleźć tutaj i tutaj.

Prawa podstawowe w sieci

Trzecia rezolucja nieustawodawcza Komisji Wolności Obywatelskich, przyjęta stosunkiem głosów 566 do 45 (przy 80 głosach wstrzymujących się), dotyczy praw podstawowych. Posłowie domagają się w niej usuwania treści internetowych z zachowaniem staranności, proporcjonalności i zasady niedyskryminacji, aby zapewnić wolność wypowiedzi i swobodny dostęp do informacji, a także ochronę prywatności i danych. Europosłowie zwracają też uwagę na problem targetowania niszowego opartego na ludzkich słabościach oraz rozprzestrzenianie się mowy nienawiści i dezinformacji. W związku z tym domagają się przejrzystej polityki monetyzacji platform internetowych.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie