Uczestnicy zgromadzili się najpierw w weneckiej świątyni, gdzie mszę św. odprawił ks. proboszcz Henryk Kucharski. Po nabożeństwie w intencji Ojczyzny i powstańców wielkopolskich, wszyscy procesją przeszli na teren nekropolii. Tu modlili się nad grobami bohaterów.
Oprócz rodzin obrońców wolności z parafii weneckiej, byli tu też harcerze ze Żnina pod opieką Małgorzaty Janickiej, mieszkańcy wioski oraz Stefan Czarnecki i Zbigniew Zwierzykowski ze Żnińskiego Towarzystwa Kultury.
- Przy grobie rodzina składała wieniec, harcerze zapalali znicze. Na koniec wszyscy zaśpiewaliśmy Rotę - zrelacjonowała Ewa Citkowicz, miejscowa kronikarka.
Oto lista powstańców wielkopolskich spoczywających na weneckim cmentarzu: Marcin Wysocki, Wacław Gawrych, Józef Kwiatkowski (zginął w czasie powstania), Walenty Głowski, Wojciech Łuczka.
Podczas spotkania Stefan Czarnecki, prezes ŻTK, powiedział: - Musimy być mądrymi i skutecznymi strażnikami narodowej pamięci. Na strasznych wydarzeniach bitew i wojen jesteśmy zobowiązani wychowywać następne pokolenia bez nienawiści, przez pracę. Jesteśmy to winni naszym bohaterom.
- Tym wydarzeniem zamykamy obchody stulecia Powstania Wielkopolskiego - mówi Maciej Wysocki, dodając: - Nasza uroczystość odbyła się w Wenecji 11 listopada. Chcieliśmy domknąć symboliczne 100 lat, które co rusz wybrzmiewało już w 2018, a szczególnie w 2019 roku, czyli od czasu zwycięskiego powstania w 1919 . Osobiście, z rodziną, odnowiliśmy zabytkowy grobowiec z pietą, w którym leżą mój dziadek Marcin Wysocki - powstaniec wielkopolski, a ponadto bracia Pawlakowie, czyli rodzina ze strony babci Zofii Wysockiej, z domu Pawlak, żony powstańca. Ci bracia zostali zamordowani przez hitlerowców w 1940 roku w lesie balczewskim. Cieszę się, że udział w odnowieniu grobowca miała cała rodzina, która ze zrozumieniem podeszła do tego przedsięwzięcia.
- Uczciliśmy naszych bohaterów, oddając im hołd poprzez modlitwę, symboliczny znicz oraz kwiaty. Wszystko to uczynili, abyśmy mogli żyć w wolnym kraju. Tego dnia zostały także uczczone inne groby powstańców na weneckim cmentarzu.
- Dziękuję za piękną oprawę harcerzom z VI Drużyny Grunwaldzkiej Ad Astra z drużynową Małgorzatą Janicką na czele. Dziękuję przedstawicielom ŻTK za obecność i przemówienie Stefana Czarneckiego. Jestem wdzięczny księdzu, wiernym, którzy przybyli. Cieszy fakt, że było dużo młodzieży. Uroczystość zakończyliśmy rodzinnym spotkaniem, wspomnieniami o powstańcach, do czego przyczyniły się w dużej mierze osoby, które ich dobrze znały. Ponieśliśmy historię następnym pokoleniom - powiedział Maciej Wysocki.
