Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze wirtualne muzeum w Polsce

małgorzata wąsacz [email protected]
By wejść do muzeum należy wstukać adres: www.1944.wp.pl
By wejść do muzeum należy wstukać adres: www.1944.wp.pl Fot. Radosław Fonferek
Siadamy przed komputerem, wstukujemy adres www.1944.wp.pl i już jesteśmy..... w muzeum.

Dokładniej w Wirtualnym Muzeum Powstania Warszawskiego.

To pierwszy tego typu projekt w Polsce. - Zapraszamy na interaktywny spacer po salach wystawienniczych. Dzięki temu zwiedzający mogą zapoznać się z atmosferą naszego muzeum - zapewnia Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Na wyciągnięcie ręki

taka jest historia

Muzeum Powstania Warszawskiego dla szerokiej publiczności zostało otwarte 2 października 2004 roku. Na powierzchni ok. 1800 m. kw. znajduje się wystawa zawierająca liczne informacje, fotografie, teksty oraz filmy.
Muzeum przedstawia historię Powstania Warszawskiego w możliwie szeroki sposób z uwzględnieniem sytuacji międzynarodowej - ukazuje całą złożoność wydarzeń od czasów okupacji, po utworzenie nielegalnego ośrodka władzy komunistycznej w Lublinie, aż po losy powstańców w PRL. Teraz, dzięki otwarciu wirtualnego muzeum, wszystkie zgromadzone zbiory są udostępnione na wirtualnej platformie.

Koncepcja wirtualnego muzeum powstała w Fundacji Grupy TP, a multimedialną platformę zaprojektowała i wykonała Wirtualna Polska.
Wirtualne Muzeum Powstania Warszawskiego to o wiele więcej niż jedynie zbiór eksponatów muzeum przeniesiony do internetu. Dzięki technologii 3D, w której zbudowana jest wirtualna platforma, użytkownicy mogą "dotknąć" historii i bezpośrednio doświadczyć tamtych dni.

Wirtualne muzeum oglądamy okiem interaktywnej kamery, poruszającej się według określonych ścieżek. Połączenie technologii flash, dźwięku i wideo to nie tylko wspaniałe widowisko - użytkownikom zapewniono wysoki poziom interakcji. Zatem możemy sterować ruchem kamery czy wchodzić do wybranych pomieszczeń. Każde z nich ma swoją historię i niepowtarzalną atmosferę.

Eksponaty są przedstawione w postaci trójwymiarowej i z fotorealistyczną dokładnością - każdy z nich można dokładnie obejrzeć ze wszystkich stron, a przy wybranych zapoznać się z ich historią i wspomnieniami powstańców.

Emocje znowu odżyły

- To wspaniałe, że nowoczesne technologie zostały wykorzystane do tego, by na nowo odżyły wielkie momenty naszej historii i towarzyszące im emocje. Wierzę, że dzięki tej wirtualnej podróży do historii pamięć o powstańcach przetrwa zwłaszcza w sercach młodych ludzi - mówi Maciej Witucki, prezes zarządu Telekomunikacji Polskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska