Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Hanna Czech.
Jak informuje Henryk Miłoszewski, prezes OM PTTK w Toruniu - wieś Rogówko była już znana w 1414 roku jako Cleyne Roge. Wówczas doznała szkód wojennych ocenionych przez Krzyżaków na 312 grzywien.
Taka jest historia
W 1428 roku była opuszczoną wsią, zapewne w wyniku wcześniejszych działań wojennych. W latach 1437 – 1438 posiadała powierzchnię 34 łanów i nadal stanowiła własność krzyżacką w komturstwie toruńskim.
Po wojnie trzynastoletniej w latach 1454 – 1466, stała się własnością królewską, przekazaną przez króla Kazimierza Jagiellończyka pod zastaw Radzie Miasta Torunia. W 1520 roku król Zygmunt I przekazał wieś wraz z innymi wioskami na własność Toruniowi, w zamian za zamek Świecie nad Wisłą.
W XVI wieku Rogówko wraz z kilkoma innymi wioskami i folwarkami weszło w skład dóbr ziemskich Torunia w tzw. kluczu mlewskim. Wszystkie posiadłości miasta Torunia, w tym i Rogówko, były wydzierżawiane przez kamlarnię toruńską (zajmowała się zarządzaniem gospodarką Torunia i zależnego od niego terytorium) aż do I rozbioru Polski. W latach 1673 – 1674 Rogówko, Grębocin, Jedwabno oraz Lubicz były dzierżawione przez Jakóba Eskena.
Dziedzictwo historyczne
W Rogówku zachowały się: budynek dawnej szkoły z około 1917 roku, drewniana chata z ok. 1900 roku oraz kilka domów murowanych z tego samego roku oraz nieco starsze. Jest też nieczynny cmentarz ewangelicki założony w XIX wieku, na którym najstarsze nagrobki pochodzą z 1910 roku.
W sąsiednim Rogowie wznosi się gotycki kościół z przełomu XIII i XIV wieku, noszący dziś wezwanie Podwyższenia Krzyża Świętego.
