Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piesza wycieczka PTTK z Rogówka do Torunia. Każdy może dołączyć

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Gotycki kościół w Rogowie pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
Gotycki kościół w Rogowie pw. Podwyższenia Krzyża Świętego Henryk Miłoszewski
Spotkanie turystów w sobotę (10 czerwca) o godz. 8.45 na przystanku MZK linii 111 przy al. Solidarności w Toruniu, skąd o godz. 8.57 nastąpi wyjazd do Rogówka. Trasa 15-kilometrowej wyprawy będzie przebiegała z Rogówka przez Jedwabno, Lubicz Dolny, z zakończeniem na osiedlu "Na Skarpie" przy ul. Olimpijskiej.

Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Hanna Czech.

Jak informuje Henryk Miłoszewski, prezes OM PTTK w Toruniu - wieś Rogówko była już znana w 1414 roku jako Cleyne Roge. Wówczas doznała szkód wojennych ocenionych przez Krzyżaków na 312 grzywien.

Taka jest historia

W 1428 roku była opuszczoną wsią, zapewne w wyniku wcześniejszych działań wojennych. W latach 1437 – 1438 posiadała powierzchnię 34 łanów i nadal stanowiła własność krzyżacką w komturstwie toruńskim.

Po wojnie trzynastoletniej w latach 1454 – 1466, stała się własnością królewską, przekazaną przez króla Kazimierza Jagiellończyka pod zastaw Radzie Miasta Torunia. W 1520 roku król Zygmunt I przekazał wieś wraz z innymi wioskami na własność Toruniowi, w zamian za zamek Świecie nad Wisłą.

W XVI wieku Rogówko wraz z kilkoma innymi wioskami i folwarkami weszło w skład dóbr ziemskich Torunia w tzw. kluczu mlewskim. Wszystkie posiadłości miasta Torunia, w tym i Rogówko, były wydzierżawiane przez kamlarnię toruńską (zajmowała się zarządzaniem gospodarką Torunia i zależnego od niego terytorium) aż do I rozbioru Polski. W latach 1673 – 1674 Rogówko, Grębocin, Jedwabno oraz Lubicz były dzierżawione przez Jakóba Eskena.

Dziedzictwo historyczne

W Rogówku zachowały się: budynek dawnej szkoły z około 1917 roku, drewniana chata z ok. 1900 roku oraz kilka domów murowanych z tego samego roku oraz nieco starsze. Jest też nieczynny cmentarz ewangelicki założony w XIX wieku, na którym najstarsze nagrobki pochodzą z 1910 roku.

W sąsiednim Rogowie wznosi się gotycki kościół z przełomu XIII i XIV wieku, noszący dziś wezwanie Podwyższenia Krzyża Świętego.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska