MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Turystyczne imprezy w pierwszy weekend wakacji. Kujawsko-pomorskie otwiera przed nami swoje atrakcje

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Puszcza Bydgoska to nie tylko rozległe lasy, głównie sosnowe, ale także ogromne pola wydm śródlądowych. Na zdjęciu droga na jedną z nich - Szwedzką Górę
Puszcza Bydgoska to nie tylko rozległe lasy, głównie sosnowe, ale także ogromne pola wydm śródlądowych. Na zdjęciu droga na jedną z nich - Szwedzką Górę Fot. Marek Weckwerth
To już właściwie wakacje, więc kolejny argument, aby wybrać się na szlaki Kujaw i Pomorza. Zachęcamy do zapoznania się z kolejnymi propozycjami imprez turystycznych w regionie.

Pierwsza propozycja wyprzedza jednak rozpoczęcie wakacji letnich. W środę 19 czerwca 2024 roku Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnej wyprawie krajoznawczo-pieszej w ramach popularnego cyklu "60 + z PTTK".

Spotkanie uczestników o godz. 10.00 przy budynku Poczty Polskiej nr 2, na skrzyżowaniu ulic Polnej z Grudziądzką.
Celem wyprawy będzie dawny folwark Elsnerode. Długość trasy do przejścia około 5 km. Wycieczkę poprowadzą przodownicy turystyki pieszej PTTK Teresa i Grzegorz Karasiewicz.

Dojazd autobusami MZK: linii nr 12 – odjazd z pl. Rapackiego o godz. 9.28 (przystanek Polna) oraz linii nr 28 – odjazd z Kraszewskiego o godz. 9.36 (przystanek Polna).

Poznaj Folwark Elsnerode

Jak informuje Henryk Miłoszewski, prezes OM PTTK w Toruniu - Folwark Elsnerode usytuowany był na zachód od linii kolejowej Toruń – Kowalewo Pomorskie, pomiędzy Katarzynką a Wałdowem. Na przełomie XVIII i XIX wieku obszar ten należał do majątku Rubinkowo. Powstał około 1860 roku, założony zapewne przez Jana Elsnera.

W 1896 roku Landbank w Berlinie kupił dobra rycerskie Papowo w powiecie toruńskim za 450 000 marek, łącznie z Elsnerode i Papowem. W następnym roku rozpoczął parcelację dawnych majątków Elsnerode i Papowo. W 1900 roku właścicielem folwarku był Hermann Wegner, posiadający dobra rycerskie w Ostaszewie.

To też może Cię zainteresować

W 1902 roku podczas urządzonego polowania na polach folwarku Elsnerode zostało ubitych 220 zajęcy, 40 królików i 1 lis. W latach 1904 – 1912 majątek był własnością Hermanna Wegnera. W 1920 roku właścicielem folwarku był Oskar Oswaldt. W latach 1924 – 1925 należał do rodziny Kreutz.

W okresie międzywojennym folwark nazwano Hutowem. W roku 1929 należał do Chrościckiego (45 ha ziemi ornej, 1 ha łąk, 6 ha lasów i 10 ha nieużytków). Pozostałości dawnego folwarku widoczne były jeszcze w latach 80. XX wieku.

Kierunek Puszcza Bydgoska

W sobotę 22 czerwca Oddział Miejski PTTK w Toruniu zaprasza do udziału w kolejnej wyprawie z cyklu "Wędrówki rodzinne z PTTK".
Spotkanie uczestników o godz. 8.50 na dworcu PKP Toruń Główny, skąd o godz. 9.03 wyjadą pociągiem do stacji PKP Cierpice-Kąkol (kierunek Bydgoszcz).

Trasa wyprawy będzie wiodła z Kąkola turystycznym szlakiem pieszym w kolorze czerwonym wzdłuż Zielonej Strugi do punktu rekreacyjnego przy Leśnictwie Zielonka. Powrót turystycznym szlakiem pieszym w kolorze niebieskim do stacji PKP Cierpice-Kąkol. Długość trasy do przejścia wyniesie ok. 9 km. Powrót do Torunia we wczesnych godzinach popołudniowych.

Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Tadeusz Perlik. Wskazany jest zakup biletu kolejowego w obie strony.

Henryk Miłoszewski przypomina, że Puszcza Bydgoska to nazwa dużego kompleksu leśnego obejmującego około 45 tys. hektarów, rozpościerającego się pomiędzy Bydgoszczą, Gniewkowem i Toruniem, z północną granicą na Wiśle.

W puszczy dominują bór świeży i bór mieszany świeży sosnowo-dębowy. Charakterystycznymi dla Puszczy Bydgoskiej są pola wydmowe występujące na tarasie zalewowym. Najwyższe wzniesienie puszczy tworzy wydma łukowa o nazwie Góra Szwedzka o wysokości 116 m n.p.m. Przez puszczę przepływa Zielona Struga, która dzieli ją na część wschodnią i zachodnią.

Koło Solca Kujawskiego, przy osadzie leśnej Kabat, wznoszą się maszty Radiowego Centrum Nadawczego. Przez puszczę wiodą turystyczne szlaki piesze i rowerowe przygotowane i wyznaczone przez oddziały PTTK w Bydgoszczy, Inowrocławiu i Toruniu. Najmłodszym szlakiem kulturowym poprowadzonym przez kompleks puszczy jest wyznaczony w 2020 roku odcinek Nadwiślańskiego Szlaku św. Jakuba.

Na rowerach do Pruszcza

W sobotę 22 czerwca odbędzie się kolejna odsłona rajdów organizowanych w ramach Rowerowej Stolicy Polski. Tym razem Aktywna Bydgoszcz zaprasza na wycieczkę na trasie Bydgoszcz – Pruszcz (33 km). Start o godz. 10.00 ze Starego Rynku. Obowiązują zapisy na stronie: https://b4sportonline.pl/aktywne_miasta/

Rejestracja na rajdy rozpoczyna w każdy kolejny poniedziałek poprzedzający rajd. Limit to 150 uczestników. Opłata startowa wynosić 5 zł. Po zakończeniu przejazdów na uczestników czekać będzie mały poczęstunek. Powrót do Bydgoszczy we własnym zakresie.

Następny rajd w sobotę 29 bm. na trasie Bydgoszcz – Wierzchucinek (34 km). Z kolei w niedzielę 30 czerwca odbędzie się Nocny Rajd po Bydgoszczy kończący RSP, na który nie obowiązują zapisy.

Kujawsko-Pomorskie na rowery

Tegoroczną, XIV edycję rajdów Kujawsko-Pomorskie na rowery zainaugurowano w Sępólnie Krajeńskim. Trwają zapisy na kolejne wydarzenie z cyklu, które odbędzie się w najbliższą sobotę (22 czerwca) w Radziejowie. Fani dwóch kółek będą mogli spróbować swoich sił w sierpniu także w Warlubiu (powiat świecki) i Radziejowie. Zdjęcia w załączniku, fot. Kujawsko-Pomorskie na rowery

– Mieszkańcy Kujaw i Pomorza coraz częściej wybierają jazdę na rowerze jako główną formę aktywnego wypoczynku. To doskonały sposób na poznawanie urokliwych zakątków naszego regionu, dlatego zachęcam całe rodziny do udziału w rajdach – zaprasza marszałek Piotr Całbecki.

Chętni do udziału w wydarzeniach muszą wypełnić formularze zgłoszeniowe, dostępne na stronie Kujawsko-Pomorskie na rowery. Każdy zarejestrowany uczestnik rajdów otrzymuje bezpłatny pakiet startowy, na który składa się numer startowy, pamiątkowe skarpetki, talon na posiłek regeneracyjny oraz pamiątkowy medal. Trasy przebiegają głównie w malowniczym otoczeniu jezior oraz lasów. Dla rowerzystów przygotowano też konkursy z nagrodami.

Śladami dawnych przewodników

W sobotę 22 czerwca od godziny 17.00 „Projekt Zabytek” zaprasza na spacer w ramach cyklu "Śladami dawnych przewodników".

Zbiórka na przystanku tramwajowym Gdańska/ Chodkiewicza. Temat: Gdańska historycznie II. Koszt: 15 zł.

Szczegółowe informacje i zapisy u organizatora: tel. 693 379 476, e-mail [email protected]

Spacerki po Chełmnie

W niedzielę 23 czerwca w ramach cyklu „Spacerki po Chełmnie” znajdzie się Przedmieście Grudziądzkie.

Na trasie zwiedzania m.in.: ulica Grudziądzka, Brama Grudziądzka (z zewnątrz), ul. Dworcowa, dawna klinika L. Rydygiera, gmach Gimnazjum Nr 2, ul. Kościuszki, ul. Parkowa, dawny lazaret wojskowy, Plac Wolności, dawny dworzec kolejowy, kościół Pallotynów.

Zbiórka uczestników wycieczki o godz. 11.00 przed chełmińskim ratuszem. Przewodnik Anna Grzeszna – Kozikowska.

Spływ kajakowy „Piętaszków”

W sobotę 22 bm. Klub Turystów Pieszych „Piętaszki” Oddziału Miejskiego PTTK w Bydgoszczy zaprasza na coroczny, już 19. „Mój pierwszy spływ na początek wakacji”. Zbiórka o godz. 11.00 w Opławcu. Trasa 17-kilometrowego spływu Brdą: Opławiec – Zimne Wody.

Informacje i zapisy: Wojciech Jagła, tel. 513 772 917, e-mail: [email protected].

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska