Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piknik pszczelarski w Nadleśnictwie Dąbrowa. Były pokazy, wystawa, słodki poczęstunek

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
W pikniku w większości uczestniczyli pszczelarze.
W pikniku w większości uczestniczyli pszczelarze. Agnieszka Romanowicz
Kolorowe świece z wosku pszczelego, kanapki z miodem, wtapianie węzy, możliwość zakupu produktów pszczelich – piknik pszczelarski w Nadleśnictwie Dąbrowa obfitował w atrakcje. Leśnicy opowiedzieli, co oni robią dla pszczół i jak każdy może wspierać zapylacze na swoim podwórku.

27 maja 2023 na terenie Nadleśnictwa Dąbrowa w Jeżewie spotkali się miłośnicy pszczół. Nadleśniczy Karol Pawlicki przypomniał, że w każdym leśnictwie, a na terenie Nadleśnictwa Dąbrowa jest ich 14, są umieszczone barcie. - W składzie gatunkowym przyszłych nasadzeń staramy się umieszczać drzewa miododajne – dodał. - Tym spotkaniem chcemy uczulić na potrzeby pszczół, które giną m. in. z powodu oprysków. W tym roku nasze nadleśnictwo obroniło się przed dużymi opryskami przeciw szkodnikom lasu i to dobra wiadomość dla pszczelarzy, mimo że przestrzegamy zasad – robimy opryski wcześnie rano i późnym popołudniem. Ostrzegamy też przed nimi pszczelarzy, żeby w tych dniach nie wypuszczali pszczół z uli.

Pszczoły giną przez opryski

O przykrych doświadczeniach z opryskami opowiedział Czesław Wejner z koła pszczelarzy w Świeciu.

- Po 30 latach hodowli pszczół w tym roku zostałem bez jednej rodziny, bo wszystkie zostały zatrute z powodu oprysków prowadzonych na rzepaku za dnia. Apelujemy do rolników o zaniechanie oprysków w czasie, gdy zapylacze żerują na cennych pożytkach.

Dawid Kikulski, zastępca nadleśniczego dodał, że w Lasach Państwowych przybywa wierzby iwy w różnych odmianach. - Iwa ma szalone korzyści dla zapylaczy w postaci pyłku i jest dobrym pożytkiem dla zwierzyny leśnej. Zgryzają ją, dzięki czemu wierzba wypuszcza więcej gałęzi i produkuje więcej pyłku - wyjaśnił. - Dbamy też w lasach o zachowanie łąk kwietnych, wprowadzamy na nie nowe gatunki roślin. Pod łąki przeznaczamy m. in. pasy pod liniami elektroenergetycznymi.

Zastępca nadleśniczego przypomniał, że zwykły zjadacz chleba też może działać na rzecz pszczół. - Zacznijmy od naszych podwórek, sadząc rośliny pożyteczne dla owadów zapylających – apelował. - Nadleśnictwo służy w tej sprawie radą. Staramy się rozpropagowywać wiedzę na temat roślin miododajnych i pszczół, bo świadomość na ten temat jest ważna dla każdego, kto kupuje miód. Skoro w marketach można kupić miód, to znaczy, że jest na niego zapotrzebowanie, mimo niejasnych walorów tego produktu.

Uczestnicy pikniku mogli zobaczyć dawny sprzęt pszczelarski, kupić sprawdzony miód i pierzgę, a także stworzyć świece z wosku pszczelego i wtopić w ramki węzę, która jest zaczątkiem pszczelego plastra w ulu.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska