Stan po spożyciu alkoholu i stan nietrzeźwości
Jazda po pijanemu zagraża życiu i zdrowiu zarówno kierowcy, jak i innych uczestników ruchu drogowego. W polskim prawie wyróżnia się dwa stany po spożyciu alkoholu:
- stan po spożyciu alkoholu — od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi,
- stan nietrzeźwości — powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi.
Za jazdę w stanie po spożyciu alkoholu i w stanie nietrzeźwości grożą sankcje, takie jak bardzo wysoki mandat, punkty karne, areszt, ograniczenie wolności (kara więzienia), czasowy lub dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jednak najgorszą konsekwencją jazdy pod wpływem alkoholu jest spowodowanie uszczerbku na zdrowiu lub nawet śmierci innych osób.
Dlatego zdecydowanie nie należy wsiadać za kierownicę po spożyciu alkoholu.
Zawartość alkoholu we krwi a zachowanie
Alkohol znacząco wpływa na nasze zachowanie, szybkość reakcji, decyzyjność, zaburza postrzeganie i ocenę rzeczywistości. Portal alkomaty.net.pl podaje typowe objawy przy danej zawartości alkoholu we krwi (w promilach):
- 0,3‰ alkoholu - rozproszona uwaga
- 0,8‰ - pobudliwość, upośledzenie koordynacji ruchowo-wzrokowej, obniżony krytycyzm
- 1,5‰ - zaburzenia równowagi, błędy w logicznym myśleniu, opóźnienie czasu reakcji, agresywność, brawura
- 2‰ - zaburzenia mowy, senność, obniżenie kontroli zachowania i poruszania się
- 4‰ - senność, możliwość zapadnięcia w śpiączkę
- 5‰ - zatrucie, śmierć

Im szybciej wchłania się alkohol, tym czas trzeźwienia jest dłuższy.Dariusz Bloch
Wirtualny alkomat - tak obliczysz promile bez alkomatu
A jak sprawdzić, czy już możemy bezpiecznie prowadzić auto, jeśli wcześniej piliśmy alkohol? Najlepiej udać się na najbliższy posterunek policji i tam skorzystać z profesjonalnego alkomatu.
Można też posiłkować się wirtualnym alkomatem, który powstał na podstawie wiedzy, jak szybko spala się alkohol w organizmie człowieka. Piwo, wódka, wino - ile to promili? Zobacz w galerii, jak szybko się trzeźwieje po wypiciu określonego alkoholu.
Ważne! Informacje zawarte w artykule mają charakter poglądowy. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do swojego stanu trzeźwości, nie wsiadaj za kierownicę, gdyż może to doprowadzić do wypadku!