Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stan Wisły przekroczył stan ostrzegawczy i wzrasta. Toruniowi grozi zalanie?

Katarzyna Kucharczyk
Katarzyna Kucharczyk
Stan Wisły w niedzielny wieczór (11.02.2024 r.) przekroczył stan ostrzegawczy – 530 cm. Woda powoli się podnosi także w Drwęcy. Z czego wynika podniesiony stan rzek? Czy Toruniowi grozi zalanie?
Stan Wisły w niedzielny wieczór (11.02.2024 r.) przekroczył stan ostrzegawczy – 530 cm. Woda powoli się podnosi także w Drwęcy. Z czego wynika podniesiony stan rzek? Czy Toruniowi grozi zalanie? Grzegorz Olkowski
Stan Wisły w niedzielny wieczór (11.02.2024 r.) przekroczył stan ostrzegawczy – 530 cm. Woda powoli się podnosi także w Drwęcy. Z czego wynika podniesiony stan rzek? Czy Toruniowi grozi zalanie?

Czy Toruniowi grozi zalanie?

W związku ze spływem wód opadowo-roztopowych z górnej części dorzecza na Wiśle od zbiornika Włocławek przewidziano wzrosty stanu rzek z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Wydano ostrzeżenie hydrologiczne, które obowiązuje do 13 lutego br. do godz. 23.00 i dotyczy zlewni z terenu miasta Torunia oraz powiatu toruńskiego, czyli Dolnej Wisły (zlewnia od zbiornika Włocławka do Torunia oraz zlewnia od Torunia w kierunku Tczewa).

Stan Wisły na niedzielny wieczór (11.02.2024 r.) przekroczył stan ostrzegawczy – woda wyniosła wówczas 530 cm, o czym poinformował Rafał Maszewski, założyciel portalu Pogoda w Toruniu. W rozmowie z „Nowościami” podzielił się wiadomościami o stanie wody na poniedziałek, 12 lutego:

– Stan wody w Wiśle dla Torunia na poniedziałek do południa wynosi 543 cm. Woda powoli się wznosi. W najbliższych dniach może osiągnąć stan 550 cm i będzie się utrzymywać – podkreśla Rafał Maszewski. – Zagrożenia dla miasta i mieszkańców na ten moment nie ma, lecz trzeba mieć na uwadze to, że najbliższe tereny przy korycie rzeki mogą zostać i zostały już zalane.

O stanie alarmowym dla Torunia można mówić, gdy stan wody podniesie się do 650 cm. Sytuacja wciąż jest monitorowana, co potwierdza także Wydział Ochrony Ludności Urzędu Miasta Torunia. W poniedziałek, 12 lutego zebrała się specjalna komisja, by ocenić stan wód.

– Na godzinę 10.30 stan wód w Wiśle wyniósł dokładnie 541 cm. Woda powoli się podnosi, lecz na razie nie ma większego zagrożenia dla miasta. Wprowadzono stan ostrzegawczy – informuje Wydział Ochrony Ludności. – Wszystkie służby są informowane o przebiegu sprawy, a także stale monitorowany jest stan wód.

Wysoki stan Drwęcy

Czytelnicy „Nowości” informują także o wysokim stanie Drwęcy w okolicach Złotorii oraz Kaszczorka. Czy tam również obowiązuje stan ostrzegawczy? Pytamy Rafała Maszewskiego.

– Stan Drwęcy jest wysoki i również będzie się utrzymywać w najbliższych dniach. Na razie jednak nie ma stanu ostrzegawczego – wyjaśnia Rafał Maszewski. – W okolicach Kaszczorka oraz Złotorii jest tzw. cofka. Rzeki się łączą, dlatego tam Wisła może trochę wylewać. Wygląda to niepokojąco, lecz powodu do obaw tam również na razie nie ma.

Podobnie jak w przypadku Wisły, tereny przy korycie Drwęcy są zalewane. Obie rzeki są stale monitorowane. Mieszkańcom zaleca się nie zbliżać do terenów zalewowych, ponieważ nurt rzek bywa nieprzewidywalny. W najbliższych dniach wody w rzekach może przybyć ze względu na spływ wód opadowo-roztopowych.

AKTUALIZACJA:
Po godz. 14.30 Toruński Zespół Zarządzania Kryzysowego wydał specjalny komunikat w sprawie sytuacji powodziowej na terenie miasta Torunia. Czytamy w nim:

Z dniem 12 lutego 2024 roku od godz. 10.00 ogłoszony został stan pogotowia przeciwpowodziowego na terenie Gminy Miasta Torunia. Stan ostrzegawczy rzeki Wisły w Toruniu wynosi 530 cm. Na godz. 10.30 dnia 12 lutego poziom wody w Wiśle wyniósł 541 cm. Obserwowany rozwój stanów wody w zlewni górnej i środkowej Wisły oraz prognozowane wielkości dopływu Wisły do zbiornika wodnego "Włocławek" wskazują, że w Toruniu nie powinien zostać osiągnięty stan alarmowy wynoszący 650 cm.
Biorąc pod uwagę obecnie utrzymujące się przekroczenie stanu ostrzegawczego na Wiśle w Toruniu, apeluję do osób przebywających na terenach wzdłuż Wisły o zachowanie rozwagi i ostrożności. Osoby przebywające na terenach zalewowych oraz użytkownicy ogrodów działkowych, w szczególności działek na Rudaku i przy ul. Przybyszewskiego, powinny na bieżąco śledzić komunikaty w sprawie sytuacji powodziowej oraz stan wody w Wiśle [...].
Bieżące informacje o sytuacji hydrologicznej na terenie miasta Torunia udziela całodobowo dyżurny Toruńskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego pod numerem telefonu 56 611 93 10.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Stan Wisły przekroczył stan ostrzegawczy i wzrasta. Toruniowi grozi zalanie? - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska