LUBOSTROŃ. Promocja "Dziejów Żnina"
Kto prowadził
Gospodarzami spotkania byli: wiceburmistrz Aleksandra Nowakowska (burmistrz nie pojawił się z powodu choroby), Jadwiga Jelinek - dyrektor biblioteki, która koordynowała prace oraz dr Tadeusz Janicki z Instytutu Historii UAM w Poznaniu.
Kiedy się zaczęło
Szefowa książnicy wymieniała nazwiska osób, które miały swój wkład w powstaniu monografii. Szczególnie wyróżniła prof. Jana Grada z UAM, dzięki któremu ruszyły prace. Podkreśliła też, że to on "rozstrzygał dylematy na każdym etapie twórczego procesu ".
Ważne miejsce w jej wystąpieniu zajął też Wiesław Krajewski, który podjął się korekty. - To nasz kolega z ławy szkolnej, doktor stomatologii mieszkający dziś w Krasnymstawie. Pasjonat, redaktor tamtejszego miesięcznika. Wykonał tytaniczną pracę - zaznaczyła pani dyrektor. - Wreszcie wymienić też trzeba firmę Magraf odpowiedzialną za skład i łamanie. Z szefem tej firmy - na każdym etapie, w każdej chwili - praca układała się wzorcowo.
Jadwiga Jelinek dodała także: - Niewykluczone - powie ktoś - monografię można było napisać lepiej, inaczej... Każdy odbierze ją na swój sposób. Ale może i warto podejść do tematu obiektywnie i dojść do pewnego konsensusu?
- Rozmowy o napisaniu dziejów miasta rozpoczęliśmy w 2011 roku. Drugi tom "Żnin - Dzieje najnowsze "ukończyliśmy w czerwcu 2013 roku, natomiast tom pierwszy ukazał się na rynku w styczniu tego roku.
- Ta monografia nie powstałaby tak szybko, gdyby nie ogromna praca Jadwigi Jelinek - skomentował dr Tadeusz Janicki. - Ona była dobrym duchem tego przedsięwzięcia. Nie wiecie - zwrócił się naukowiec do władz Żnina - jaki skarb macie!
W podobnym tonie o zaangażowaniu szefowej biblioteki wypowiadał się prof. Albert Kotowski z UKW w Bydgoszczy: - Podziwiałem ogrom pracy, zapał, niesamowitą erudycję - skomentował, dodając z uśmiechem: - Gdybym ja był choć w połowie tak pracowity...
Wielu twórców
Prof. Kotowski, autor rozdziału w tomie I pt. "Żnin w okresie od kongresu wiedeńskiego do końca I wojny św. "w telegraficznym, ale przekonującym wystąpieniu, zachęcił do sięgnięcia po tę publikację.
Twórcami tomu pierwszego są także: Anna Grossman i Wojciech Piotrowski (Prahistoria i okres wczesnohistoryczny okolic Żnina), Zbyszko Górczak (Lokacja miejska Żnina oraz dzieje osady do końca średniowiecza), Rafał Witkowski (Czasy nowożytne - od początku XVI w. do 1815 r.), Zbigniew Zwierzykowski (Powstanie wielkopolskie w Żninie), Sławomir Kamosiński (Żnin w międzywojennym dwudziestoleciu), Tadeusz Janicki (Żnin pod niemiecką okupacją 1939-1945), Stanisław Jankowiak (Dzieje Żnina w latach 1945-1990). Kalendarium stworzył Marek Wilgórski, a o wielkich żninianach i zasłużonych dla miasta napisał Zdzisław Małecki (książka powstała pod red. Tadeusza Janickiego).
Twórcami tomu drugiego są: Paweł Hałaburdzin (Rozwój przestrzenny miasta), Janusz Biegański (Infrastruktura komunalna), Zbigniew Zwierzykowski (Przemysł i rolnictwo), Remigiusz Konieczka (Handel, usługi i spółdzielczość mieszkaniowa), Jadwiga Jelinek (Obraz rynku gospodarczego Żnina dziś, Życie polityczne, Instytucje nadzoru i kontroli, Organizacja życia kulturalnego, Sport i rekreacja, Organizacje pozarządowe), Ryszard Ludkiewicz (Usługi bankowe), Wacław Żychliński (Administracja publiczna, Instytucje nadzoru i kontroli), Robert Szafrański (Instytucje rządowe i samorządowe), Piotr Stachowiak (System bezpieczeństwa publicznego), Aleksander Kmiećkowiak (Służba zdrowia, pomoc humanitarna, opieka społeczna), Marek Wilgórski (System edukacji szkolnej, Instytucje życia religijnego), Wanda Szkulmowska (Upowszechnianie tradycji kultury ludowej Pałuk), Jerzy Krynicki oraz Stefan Czarnecki (Sport i rekreacja), Zdzisław Małecki (Turystyka - walory krajobrazowe i architektoniczne Pałuk, infr. turystyczna), Dominik Księski (Żnińskie media).