Zakłady przetwórcze zainteresowane kupnem jabłek w ramach mechanizmu „Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla producentów jabłek” muszą złożyć zgłoszenie do centrali Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pod adres [email protected] do 28 kwietnia 2022 r.
Podstawowym warunkiem jest posiadanie urządzeń do produkcji oraz prowadzenie produkcji, składowania, konfekcjonowania i obrotu artykułami rolno-spożywczymi na terenie Polski oraz prowadzenie przetwórstwa owoców i warzyw.
Dzień później (29.04.2022 r.) Agencja opublikuje na stronie internetowej listę zakładów, w których producenci jabłek będą mogli je sprzedać.
Pomoc wynosi 30 groszy za kilogram i przysługuje producentowi jabłek albo organizacji producentów owoców i warzyw. Wnioski o udzielenie pomocy mogą oni składać do 30 czerwca br.
Warunkiem uczestnictwa w mechanizmie jest realizacja działań prośrodowiskowych w gospodarstwie, np. stosowanie praktyk korzystnych dla klimatu i środowiska, jak zazielenienie.
Do oferowanej pomocy kwalifikować się będą wyłącznie jabłka deserowe, tj. spełniające minimalne wymagania jakości handlowej dla klasy II. Maksymalna ilość jabłek, która objęta zostanie pomocą, wyniesie 200 tys. ton.
- Powodem niskich cen jabłek deserowych na rynku krajowym jest wprowadzenie przez władze białoruskie zakazu przywozu produktów rolnych z państw UE oraz wybuch konfliktu zbrojnego w Ukrainie – informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. - Celem pomocy jest przekierowanie części zasobu w bieżącym sezonie (2021/2022) do wykorzystania jako surowiec dla przetwórstwa. W konsekwencji produkcja jabłek, która w normalnych warunkach trafiłaby na rynek białoruski lub inne rynki eksportowe, zostanie zagospodarowana w alternatywny sposób na cele spożywcze.
Jednostką odpowiedzialną za wdrożenie mechanizmu jest ARiMR. Kontrole jabłek prowadzone będą przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
Na Kujawach i Pomorzu sady jabłoniowe zajmują 110 hektarów.
