Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomysły bydgoszczan na Stary Rynek. Jakie zmiany się szykują?

Anna Stasiewicz-Mąka
Anna Stasiewicz-Mąka
Projekt Starego Rynku przygotowany w pracowni GM Architekci.
Projekt Starego Rynku przygotowany w pracowni GM Architekci. Wizualizacja: Urząd Miasta Bydgoszczy
Trwa analiza wniosków i propozycji, jakie mieszkańcy przysłali w czasie konsultacji społecznych dotyczących Starego Rynku. Wkrótce mamy je poznać.

Wszystkie propozycje trafiły już do projektantów. Są analizowane zarówno pod kątem możliwości finansowych, jak i technicznych.

Na rewitalizację Starego Miasta w tegorocznym budżecie jest 12 mln zł. Prace budowlane zakończą się na przełomie 2017 i 2018 roku. Będą skoordynowane z remontem kolejnych ulic na starówce, m.in. Rybiego Rynku, Grodzkiej, Przy Zamczysku, Przyrzecze i Pod Blankami.

Konsultacje społeczne miały zakończyć się 8 lipca, jednak ze względu na wyjątkowo duże zainteresowanie mieszkańców, przedłużono je do 17 lipca. Propozycje można było nadsyłać, pocztą tradycyjną bądź elektroniczną, do zarządu dróg miejskich. Uwag wpłynęło ok. 70, ale były takie, które zawierały 5-6 propozycji. W sumie więc mieszkańcy zgłosili ponad sto wniosków.

Zobacz też: PiS ma pomysł na Stary Rynek w Bydgoszczy [sonda]

Najważniejsze zmiany to przesunięcie Pomnika Walki i Męczeństwa bliżej północnej pierzei oraz usytuowanie fontanny w miejscu zachodniej pierzei Starego Rynku. To jednocześnie zmiany, które wzbudziły na razie najwięcej emocji.

Projekt GM Architekci zakłada również m.in., że centralna część placu zostanie wyłożona płytami granitowymi w kolorze szaro-żółtym. Wokół płyt wykonana zostanie opaska z szarej kostki granitowej. W narożnikach rynku mają pojawić się estetyczne ławki. Stacja roweru miejskiego będzie przeniesiona na ul. Niedźwiedzia. Pas świetlny LED wyznaczy przebieg 18 południka, a ze środka rynku zniknie latarnia.

Jak mówi prezydent Rafał Bruski, przygotowany projekt zakłada przede wszystkim uporządkowanie funkcji, które już pełni Stary Rynek oraz poprawę estetyki. - Jednocześnie szukaliśmy uniwersalnego projektu, który nie będzie wzbudzał kontrowersji - mówił.

Tego się jednak nie dało uniknąć, bo pomysły dotyczące przesunięcia pomnika czy usytuowania fontanny w miejscu zachodniej pierzei, zostały skrytykowane przez środowiska prawicowe. Radni Prawa i Sprawiedliwości oraz konfederacja „Pro Publico Bono”uważają, że pomnik powinien pozostać w dotychczasowym miejscu, a miasto powinno odbudować zniszczoną przez hitlerowców zachodnią pierzeję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska