Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat. Mundur czeka na odważnych

Monika Smól
- Policjant może wskazać, w której dziedzinie czuje się dobrze.Zazwyczaj przełożeni pozwalają im sprawdzić się - mówi Agnieszka Sobieralska, która lubi spotkania prewencyjne z dziećmi
- Policjant może wskazać, w której dziedzinie czuje się dobrze.Zazwyczaj przełożeni pozwalają im sprawdzić się - mówi Agnieszka Sobieralska, która lubi spotkania prewencyjne z dziećmi fot. nadesłane
Około 2 tys. złotych brutto zarobi młody policjant na początku służby. W naszej KPP mają sześć wakatów.

W chełmińskiej jednostce jest 99 etatów, z tego sześć - wolnych. To skutek odejścia na emeryturę w ostatnim czasie kilku policjantów.

- To praca dla osób, które nie boją się wyzwań, nocna służba im nie straszna, a dobro i bezpieczeństwo drugiego człowieka jest najważniejsze - mówi asp. Agnieszka Sobieralska, oficer prasowy KPP w Chełmnie. - Przygotowanie do pracy trwa prawie siedem miesięcy. Przez ten cały czas młody policjant już zarabia, blisko dwa tysiące złotych miesięcznie, ponieważ okres szkolenia jest traktowany jak służba.
Według Agnieszki Sobieralskiej, która - oprócz tego, że jest rzecznikiem policji zajmuje się jeszcze prewencją - dobrze, by każdy policjant zaczynał na ulicy.
- Dzięki takiej pracy poznaje środowisko, ludzi, wszystkie zakamarki, piwnice, tylne wyjścia w kamienicach - podkreśla Sobieralska. - Jeśli ktoś mu ucieka, wie jak przeciąć mu drogę ucieczki. Ponadto, tylko na ulicy można nabrać respektu. Tam najlepiej widać, jak ludzie popełniają wykroczenia.
Po takim przygotowaniu młody policjant może określić się, gdzie czułby się dobrze.
- Przełożeni przyglądaliby się czy w wybranym miejscu się sprawdza - dodaje Sobieralska. - Na pewno nikt nie trafi na początku służby za biurko.
Jakie trzeba spełnić warunki, aby rozpocząć służbę w mundurze?

- Trzeba dobrze zastanowić się co chce się w życiu robić, przyjść do wydziału kadr i dowiedzieć się wszystkiego o rekrutacji - mówi policjantka. - Każdy, kto chciałby wstąpić w nasze szeregi musi mieć polskie obywatelstwo, nieposzlakowaną opinię, być niekaranym i korzystać z pełni praw publicznych. Powinien posiadać co najmniej średnie wykształcenie, odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować. Krok pierwszy to złożenie dokumentów niezbędnych do przyjęcia - można to zrobić w chełmińskiej KPP. W momencie ich złożenia rozpoczyna się postępowanie kwalifikacyjne.
- Pracownicy przekażą podstawowe informacje na temat służby, podadzą terminy przyjęć, warunki szkoleń, wysokość zarobków, informacje dotyczące umundurowania - wymienia Sobieralska. - Kandydat otrzyma skierowanie na test wiedzy ogólnej i sprawności fizycznej, które odbywają się we wskazanej szkole policji - jednej z pięciu w kraju. Postępowanie kwalifikacyjne nie zmieniło się w ciągu ostatnich kilku lat. Punkty można zdobyć za test wiedzy, sprawności fizycznej, psychologiczny oraz wywiad zorganizowany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska