Rajdy piesze i rowerowe, prelekcje i konferencje prasowe, koncerty, spotkania i zwiedzanie zabytków z przewodnikiem, a także inne wydarzenia kulturalne, sportowe i turystyczne, upamiętniające św. Jakuba odbywają się w trakcie Europejskich Dni Camino de Santiago. W ubiegłym roku imprezy trwały jednocześnie w Hiszpanii, Portugalii, Francji, Holandii i Polsce. Wiele działo się także w naszym regionie i tak ma być również 9 i 10 maja tego roku.
Szlak Świętego Jakuba to przecinająca Europę sieć dróg prowadzących do zachodniej Hiszpanii, do miejscowości Santiago de Compostela, gdzie znajduje się, odkryty w dziewiątym wieku, grób Jakuba Apostoła Większego. Tradycja pielgrzymowania do Santiago sięga wczesnego średniowiecza.
Sieć szlaków Camino w Polsce liczy blisko 6 tysięcy kilometrów. Fragment tej drogi przebiega przez województwo kujawsko-pomorskie, również przez powiat świecki.
Jej przebieg wyznacza m.in. muszla pielgrzymia. Można je zobaczyć na słupach energetycznych, murach, furtkach cmentarzy. Jej kształt pochodzi od muszli przegrzebków, zbieranych przez pątników na dowód odbycia pielgrzymki. Obecnie symbolem muszli oznacza się zarówno szlaki św. Jakuba, jak i strój pielgrzymów (płaszcz i kapelusz) oraz kij pielgrzymi. Sam Jakub przedstawiany jest często z pielgrzymim kijem, sakwą i muszlą.
Wzrost zainteresowania szlakiem św. Jakuba w naszym regionie to jeden z efektów współpracy samorządu województwa z hiszpańskim regionem Nawarra.
Wydarzenia planowane na 9 i 10 maja w ramach tegorocznej, drugiej już edycji Europejskich Dni Camino de Santiago, można zgłaszać do 15 marca. Informacji udziela Małgorzata Stokłosa, tel. 56 62 18 780 oraz 728 494 689.
Uszkodził szybę w autobusie w Grudziądzu. Usłyszał zarzut [materiał policji]
