Pacjenci tej nowości nie powinni się obawiać, ponieważ są to jedynie zmiany organizacyjne. Warto jednak wiedzieć, jak należy postępować w sytuacji, gdy potrzebujemy pomocy.
Po pomoc na 999 lub 112
- Zmiany wynikają z planu koordynacji działań ratowniczych - mówi Leszek Pluciński, dyrektor Szpitala Powiatowego w Chełmży. - Nasza specjalistyczna karetka, tak jak do tej pory, z Chełmży będzie wysyłana do większości zgłoszeń. W karetce znajduje się minimum trzech fachowców, w tym lekarz. Dzwonimy nadal pod ten sam numer ratunkowy - 999. W styczniu karetka pojawiła się również w Ostaszewie, będzie ona wysyłana w większości do mieszkańców gm. Łysomice i wypadków na krajowej "jedynce". Już nie ma typowej rejonizacji. Do pilnych przypadków dojeżdża, karetka która jest najbliżej miejsca zgłoszenia
Jak postępować?
W innych przypadkach zachorowań nie zagrażających życiu, które wymagają wizyty lekarza w domu pacjentom pozostają dwie możliwości działania. Możemy zadzwonić do przychodni.
- Jeżeli trzeba wezwać lekarza w godzinach pracy przychodni, do której pacjent należy, a więc od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 18, dzwonimy pod numer telefonu swojego lekarza rodzinnego - informuje Leszek Pluciński.
Popołudniu i w weekendy dzwonimy do Chełmży
Natomiast w sytuacji, gdy trzeba wezwać lekarza od poniedziałku do piątku po godzinie 18 oraz w weekend bez względu na porę dnia i nocy, wówczas należy dzwonić pod numer telefonu 056 675 26 09.
Telefon ten obsługiwany jest przez lekarza POZ w Szpitalu Powiatowym w Chełmży i służy również do zlecania transportów.
Więcej o zmianach w rozmieszczeniu karetek już wkrótce w "Pomorskiej".