Co pewien czas informujemy o uroczystościach z okazji ukończenia 100 lat przez mieszkanki miast i wsi w powiecie inowrocławskim. Aktualnie wśród sędziwych jubilatów są wyłącznie kobiety.
Pani Kazimierze Fladen, obchodzącej w sobotę, 4 marca, imieniny, nie wypada zaśpiewać tradycyjne „100 lat ...”, bo ten wiek osiągnęła już kilkanaście dni temu. Podobnie tekst tej tradycyjnej polskiej piosenki zmodyfikowano na „200 lat ...” w styczniu na wyjątkowym jubileuszu pani Weroniki Gerts. Zaś 23 marca 100 lat skończy pani Sabina Piekarz. To będzie piąta inowrocławianka, która dołączy do grona najstarszych mieszkanek powiatu.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
W Polsce mamy zaś ponad 4 tysiące osób, które przekroczyły magiczną setkę. Z tego tytułu przysługuje im honorowe świadczenie, wypłacane co miesiąc przez ZUS i KRUS w wysokości przeszło 3400 zł brutto. Demografowie nie mają wątpliwości, że w Polsce stulatków z pokolenia na pokolenie będzie przybywać. Żyjemy bowiem coraz dłużej, choć jeszcze krócej niż przeciętny Europejczyk. Z danych statystycznych wynika, że w 2015 r. długość życia kobiet w naszym kraju wyniosła 82 lata, a mężczyzn - 74.
Jaka jest recepta na dalszą poprawę długości naszego życia? Największą szansę na długie życie mają osoby z rodzin, gdzie były i są długowieczne osoby. Poza dobrymi genami liczy się również styl życia i dbałość o własne zdrowie. Np. Łucja Kołacka z Kruszwicy, która 28 lutego skończyła 103 lata, jeszcze do niedawna jeździła na rowerze stacjonarnym!
Zdaniem Andrzeja Życzyńskiego, genetyka ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, coraz dłuższe życie zawdzięczamy także postępowi medycyny, który pozwala wielu osobom wykorzystać swój potencjał genetyczny.
Niemniej jednak tzw. śmiertelność mamy jeszcze dość wysoką. Warto przy tej okazji wspomnieć, że w styczniu i lutym w księgach USC w Inowrocławiu zarejestrowano 135 i 145 zgonów. Nadal najczęstszą przyczyną zgonów są choroby układu krążenia, nowotwory, zawały serca i udary mózgu. Za najistotniejsze czynniki ryzyka chorób układu krążenia uznaje się nadciśnienie tętnicze. Choroby serca to efekt starzenia się ludności. Onkolodzy zaś zwracają uwagę na zbyt późne zgłaszanie kobiet na badania cytologiczne i mammograficzne. A to ważne, bo wcześniej wykryty rak w większości przypadków jest uleczalny.