Zbliżają się obchody 780-rocznicy lokacji miasta Inowrocławia. Z tej okazji Inowrocławski Klub Dyskusyjny oraz Pracownia Reżyserii Architektury Archigeum organizują konferencję naukową.
- Takiego wydarzenia w historii naszego miasta jeszcze nie było. Do Inowrocławia zjedzie kadra naukowa z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Politechniki Poznańskiej. Przyjadą również architekci nie tylko z Polski, ale również z zagranicy - podkreśla Magdalena Basińska, prezes Inowrocławskiego Klubu Dyskusyjnego.
Inowrocławski Klub Dyskusyjny chce godnie uczcić 780. rocznicę lokacji miasta
O godz. 10 w Młodzieżowym Domu Kultury w Inowrocławiu rozpocznie się sympozjum naukowe, które będzie się składało z dwóch części: historycznej i architektonicznej.
Pierwszy wykład "Recepcja prawa niemieckiego na Mazowszu i Kujawach" wygłosi prof. dr hab. Wiesław Sieradzan z UMK w Toruniu.
Następnie mgr Edmund Mikołajczak przedstawi nam wykład o "Lokacji oraz rozwoju przestrzennym Inowrocławia w średniowieczu".
O "Rozwoju topografii sakralnej w Inowrocławiu" opowiedzą prof. dr hab. Waldemar Rozynkowski i mgr Maciej Basiński.
Architekci Przemysław Gawęda i Marcin Sajdak z Pracowni Reżyserii Architektury Archigeum zaprezentują nam rzecz niezwykłe ciekawą: wizualizację przedstawiającą przebieg średniowiecznych murów obronnych naniesiony na dzisiejszy Inowrocław.
Wystąpią również ich koledzy architekci. Dr inż. arch. Krzysztof Borowski przedstawi wykład pt. "Transurbacje Miejskie - Architektura, Urbanizm, Studia"; mgr inż. arch. Ernest Essuman-Mensah z Ghany opowie o "Zabytkach małych i dużych", a panowie mgr inż. arch. Simone Bernocchii z Włoch i mgr inż. arch. Diogo Leitao z Portugalii - o "Polskich Zabytkach z perspektywy Europejczyka".
- Konferencję zakończy wykład profesora Jarosława Dumanowskiego pod tytułem "Smak historii - książki kucharskie jako źródło historyczne". Na temat żywienia średniowiecznego na pewno wiemy bardzo mało. Myślę, że nikt jeszcze tego tematu w Inowrocławiu nie podejmował, a wielu on zainteresuje - przekonuje Maciej Basiński.
Sporo będzie się działo również w przerwie konferencji, około godz. 11.40. Grupa rekonstrukcyjna zaprezentuje, jak wyglądał kiedyś dwór królewski i jak się bawił. Poznamy średniowieczny stół biesiadny. Dowiemy się również, jak się niegdyś jadało. Poznamy też przepisy na konkretne średniowieczne potrawy.
- W takiej królewskiej imprezie będzie mógł wziąć udział każdy, kto na nasze sympozjum naukowe przybędzie - zachęca Magdalena Basińska.
Więcej informacji z Inowrocławia i okolic na:www.pomorska.pl/inowroclaw