Było to jedno z najtragiczniejszych wydarzeń i jedna z najbardziej wstrząsających hitlerowskich zbrodni podczas niemieckiej okupacji w naszym mieście.
Instytut Filmowy Unisławskiego Towarzystwa Historycznego pod kierownictwem Sebastiana Bartkowskiego rozpoczyna w Inowrocławiu realizację odcinka serialu telewizyjnego „Historican Tropiciele prawdy” film pt. „Makabryczna noc”. Instytut od 2004 r. zajmuje się badaniami i popularyzacją historii regionalnej. - Sceny do filmu nagrywane będą m.in. w inowrocławskim Zakładzie Karnym, gdzie w nocy z 22 na 23 października 1939 r. z rąk i za sprawą pijanych hitlerowskich oprawców, w szczególnie okrutny sposób, zamordowano 56 znanych i powszechnie szanowanych mieszkańców miasta i powiatu (wśród nich sąsiadów i znajomych jednego ze sprawców) - informuje inowrocławski koordynator jego realizacji, regionalista i kolekcjoner cuiavian, Józef Siej.
Przeczytaj również: Zabili dyrektora szpitala psychiatrycznego w Świeciu oraz około 1350 pacjentów, także dzieci
Wśród ofiar znajdowali się: prezydent Inowrocławia Apolinary Jankowski, wiceprezydent Władysław Juengst, wójt gminy Inowrocław Mieczysław Eckert, działacz PPS, radny Stanisław Kiełbasiewicz, ziemianie, nauczyciele, wykonawcy wolnych zawodów i inne osoby.
Inspiratorami i głównymi sprawcami tej zbrodni byli: starosta, z wykształcenia prawnik, sturmbannfuehrer SS Otton Hirschfeld i właściciel majątku w Palczynie Hans Jahnz. Wiadomość o tej zbrodni już w dwa dni później rozeszła się po świecie.
Zwłoki ofiar zakopano za murami więzienia. W październiku 1945 r. odbyła się ekshumacja, a następnie manifestacyjny pogrzeb w zbiorowej mogile na cmentarzu Matki Boskiej.
Realizatorzy filmu, dla jak najpełniejszego jego udokumentowania, zwracają się z apelem i prośbą do rodzin ofiar tej zbrodni, świadków ekshumacji i pogrzebu oraz innych osób pamiętających tamte czasy bądź posiadających informacje o tamtych wydarzeniach, o kontakt z koordynatorem filmu, p. Józefem Siejem (tel. 726-045-937, e-mail: [email protected]).
Jednocześnie realizatorzy filmu proszą osoby cywilne i prawne o finansowe wsparcie przedsięwzięcia na konto: Unisławskie Towarzystwo Historyczne nr 68 9511 0000 0019 3021 2000 0030. Około 40-minutowy film, po zrealizowaniu, będzie prezentowany w TVP Historia, TVP Regionalna, inowrocławskim Kinomaxie, szkołach i lokalnej telewizji kablowej.