Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pozostałości pestycydów w żywności. Te owoce i warzywa są najbardziej skażone pestycydami

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
W których produktach stwierdzono największą liczbę pozostałości pestycydów? Wśród pozostałości pestycydów w żywności najczęściej wykrywane są fungicydy, czyli środki grzybobójcze.           Te owoce i warzywa są najsilniej skażone pestycydami. Sprawdź to teraz w naszej galerii.
W których produktach stwierdzono największą liczbę pozostałości pestycydów? Wśród pozostałości pestycydów w żywności najczęściej wykrywane są fungicydy, czyli środki grzybobójcze. Te owoce i warzywa są najsilniej skażone pestycydami. Sprawdź to teraz w naszej galerii. Pixabay
Która warzywa i owoce są najbardziej skażone pestycydami? Wśród pozostałości pestycydów w żywności najczęściej wykrywane są fungicydy, czyli środki grzybobójcze. Większość próbek przechodzi teksty dopuszczalnych norm, są jednak produkty, które wyróżniają się wysoką liczbą pozostałości pestycydów. O jakich mowa? Które produkty są najsilniej skażone pestycydami? Sprawdź to teraz w naszej galerii.

Te owoce i warzywa są najbardziej skażone pestycydami

Państwowa Inspekcja Sanitarna bada obecność pozostałości pestycydów w żywności. W 2020 r. pobrała 3246 próbek, w tym 139 w ramach kontroli granicznej. Sprawdzano obecność 335 pestycydów.

W 1504 próbkach (46,33 proc.) nie stwierdzono pozostałości żadnego pestycydu. W 1558 (48 proc.) przynajmniej jeden, ale na dopuszczalnym poziomie, ale w 184 próbkach (5,67 proc.) norma została przekroczona.
Najczęściej wykrywanymi pestycydami były fungicydy: boskalid, fluopriam, kaptan, fludioksonil, imazalil, azoksystrobina, cyprodynil oraz acetamipryd, który jest insektycydem.

Na podstawie przeprowadzonych analiz opartych na wówczas dostępnych danych toksykologicznych można ogólnie ocenić, że pozostałości pestycydów stwierdzane w produktach spożywczych pobranych z obrotu w 2020 r. nie stwarzały ryzyka dla konsumentów – informuje Inspekcja i podkreśla, że polskie wyniki są zbieżne z wynikami Unii Europejskiej, Norwegii i Islandii. W UE w 96,6 proc. żywności nie odnotowano przekroczeń dopuszczalnego poziomu pestycydów, w Polsce – w 94,9 proc.

Z sondażu przeprowadzonego przez Parlament Europejski w 2019 r. wynika, że dla 39 proc. respondentów z UE pozostałości pestycydów są pierwszym źródłem obaw związanych z żywnością. W sondażu Eurobarometr z 2022 r. odsetek ten zwiększył się do 40 proc.

Oto najbardziej skażone pestycydami warzywa i owoce - lista

W których produktach stwierdzono największą liczbę pozostałości pestycydów? Sprawdź teraz w naszej galerii:

Źródło: Raport Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska