Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawdziwe oblicza polskich królów - niebawem ciekawa wystawa w Toruniu

wixad
Wystawę „Wizerunki polskich władców na monetach i medalach” oglądać będzie można od najbliższej soboty w Muzeum Historii Torunia (Dom Eskenów), które jest oddziałem Muzeum Okręgowego. Wernisaż zaplanowano na 26 stycznia. Wystawa potrwa do 21 kwietnia.
Wystawę „Wizerunki polskich władców na monetach i medalach” oglądać będzie można od najbliższej soboty w Muzeum Historii Torunia (Dom Eskenów), które jest oddziałem Muzeum Okręgowego. Wernisaż zaplanowano na 26 stycznia. Wystawa potrwa do 21 kwietnia. Krzysztof Deczyński Muzeum Okręgowe
Nie wierzcie Matejce. Malarz w dużej mierze fantazjował tworząc wizerunki polskich władców. Ale na monetach, które zaprezentuje Muzeum Historii Torunia można odnaleźć ich prawdziwe oblicza.

Na toruńskiej wystawie zaprezentowane zostaną wizerunki władców panujących w różnych czasach. Oprócz obiektów dawnych, znajdą się na niej numizmaty współczesne.

Polscy królowie jak starożytni cesarze

Czego dowiemy się o polskich władcach? W czasach wczesnego średniowiecza, pierwsi władcy ziem polskich, na starożytna modłę zaczęli umieszczać na monetach umieścić swój wizerunek. Ich przedstawienia były jednak z poczatku bardzo schematyczne, więc trudno uznawać je za portrety w dzisiejszym, tego słowa znaczeniu. Ale w czasach renesansu, wraz z doskonaleniem technologii, nadeszły duże zmiany.

W przypadku Polski, o menniczym mistrzostwie można mówić od czasów panowania Zygmunta Starego. Wówczas pojawiły się medale o bardzo wysokim poziomie artystycznym, tworzone przez wybitnych rzeźbiarzy. To właśnie medale stały się inspiracją dla mincerzy zajmujących się projektowaniem monet.

W tamtym czasie każdy poddany, posługujący się monetami, może spojrzeć prosto w oblicze monarchy. A władca staje się powszechnie znany w całym kraju.

Brodawka króla Zygmunta

Portrety Zygmunta II na monetach albo wizerunki Stefana Batorego na trojakach wybite zostały z troską o najdrobniejsze detale. Widać na nich już nie tylko brodawkę na na policzku króla, ale nawet włoski ją porastające. Na monetach dostrzec możemy nawet ewolucję zarostu władców. O ile na groszu gdańskim z 1555 widzimy króla Zygmunta II z bokobrodami, to już na groszu litewskim z 1559 dostrzec możemy charakterystyczna dłużą brodę.

Porównanie talara z 1784 z talarem z roku 1795 uwidacznia jak bardzo król Stanisław August Poniatowski postarzał się w ciągu dekady.

Monety, jako przedmioty użytkowe, miewały lepsze i gorsze czasy, jednak wizerunek panującego pozostaje na nich już zawsze obecny – przynajmniej na tzw. grubszej monecie. - Na toruńskiej wystawie zobaczymy monety z naszych własnych zbiorów oraz egzemplarze, które wypożyczyło nam Muzeum w Bydgoszczy – mówi kurator wystawy Robert Żytkowicz z Muzeum Okręgowego w Toruniu. - Najważniejszym kryterium była dla nas w tym przypadku nie tyle wartość monety czy medalu, ale czytelność wizerunku, który został na niej przedstawiony. Zależało nam, aby widz mógł zobaczyć jak najwięcej szczegółów.

Tylko do kwietnia

Wystawę „Wizerunki polskich władców na monetach i medalach” oglądać będzie można od najbliższej soboty w Muzeum Historii Torunia (Dom Eskenów), które jest oddziałem Muzeum Okręgowego. Wernisaż zaplanowano na 26 stycznia. Wystawa potrwa do 21 kwietnia.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska