- Zabezpieczenie zdrowia i życia okolicznych mieszkańców jest kluczowe z perspektywy bezpieczeństwa ekologicznego państwa" – zapewniał wiceminister Mazurek podczas spotkania poświęconego usunięciu zanieczyszczeń w rejonie dawnych Zakładów Chemicznych „ZACHEM” w Bydgoszczy.
Pomoc na to zadanie ogłoszono w ubiegłym tygodniu, ale już 22 czerwca 2018 r. miała zostać zawarta umowa między Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.
Przeczytaj też: Dopłata do wymiany pieców 2018. Nawet 90% kosztów z programu Czyste Powietrze
Dofinansowanie otrzyma projekt o nazwie „Remediacja terenów zanieczyszczonych w rejonie dawnych Zakładów Chemicznych „ZACHEM” w Bydgoszczy w celu likwidacji zagrożeń zdrowotnych i środowiskowych, w tym dla obszaru Natura 2000 Dolina Dolnej Wisły oraz Morza Bałtyckiego”. Jego realizacja ma rozpocząć się się jeszcze w tym roku i potrwać do 2023.
Planowany całkowity jego koszt wynosi 93 425 000 zł, w tym 79 411 250 zł ze środków Funduszy Europejskich - Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko.
"Efektem projektu będzie oczyszczenie skażonego gruntu i wody z zanieczyszczeń emitowanych z kompleksu składowisk zlokalizowanego w granicach dawnych Zakładów Chemicznych ZACHEM S.A.", zapowiada ministerstwo środowiska.
Prace na tym terenie mają zatrzymać migrację zanieczyszczeń z terenów skażonych na tereny zamieszkałe oraz obszar Natura 2000 Dolina Dolnej Wisły. W ten sposób resort chce przyczynić się wyeliminowania zagrożenia zdrowotnego i środowiskowego we wschodniej części Bydgoszczy.
Oczyszczanie środowiska gruntowo-wodnego obejmuje obszar 26,90 ha.
Przeczytaj więcej o terenach dawnego Zachemu: Zachem w Bydgoszczy wraz ze składowiskiem toksycznych odpadów ma nowego właściciela
