Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Andrzej Duda podczas 46 sesji Rady Praw Człowieka ONZ: Sytuacja w zakresie praw człowieka nie ulega poprawie. Wręcz przeciwnie

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Prezydent Andrzej Duda podczas 46 sesji Rady Praw Człowieka ONZ: Sytuacja w zakresie praw człowieka nie ulega poprawie. Wręcz przeciwnie
Prezydent Andrzej Duda podczas 46 sesji Rady Praw Człowieka ONZ: Sytuacja w zakresie praw człowieka nie ulega poprawie. Wręcz przeciwnie fot. przemek swiderski / polska press / dziennik baltycki
- Czasy, w których żyjemy, są pełne wyzwań. Sytuacja w zakresie praw człowieka nie ulega poprawie. Wręcz przeciwnie: jest jeszcze wiele do zrobienia – mówił podczas 46 sesji Rady Praw Człowieka ONZ prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda podczas swojego przemówienia na 46 sesji Rady Praw Człowieka ONZ poruszył kwestie związane z pandemią COVID-19, sytuacji na Białorusi i Rosji oraz wolność słowa.- Czasy, w których żyjemy, są pełne wyzwań. Sytuacja w zakresie praw człowieka nie ulega poprawie. Wręcz przeciwnie: jest jeszcze wiele do zrobienia – mówił.

Najpilniejsze wyzwanie

- Rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19 i próby jego powstrzymania stanowią najpilniejsze wyzwanie dla społeczności międzynarodowej – mówił podczas sesji prezydent. - Pandemia pokazała, że żadne społeczeństwo ani żaden kraj – biedny czy bogaty – i żadna część świata nie jest odporna na jej negatywny wpływ i skutki uboczne – dodał.

Duda zaznaczył, że „konsekwencje pandemii są jednak jeszcze poważniejsze.” Prezydent wyróżnił trzy kwestie związane z pandemią COVID-19. Po pierwsze, podniosła ona „kwestię opieki zdrowotnej, zdrowia publicznego i bezpieczeństwa zdrowotnego do rangi podstawowych praw człowieka.”

Oprócz tego prezydent zaapelował, że nie można pozwolić na to, by pandemia jeszcze bardziej pogłębiła podział na biednych i bogatych. - Fakt, że od ponad roku większość uwagi poświęca się zwalczaniu COVID-19 nie oznacza, że inne problemy zniknęły jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Wręcz przeciwnie: sytuacja w wielu częściach świata pogarsza się na naszych oczach – dodał.

„Społeczność międzynarodowa nie może milczeć”

Prezydent odniósł się także do powyborczej sytuacji na Białorusi. - Należy podkreślić, że po wyborach prezydenckich w swojej ojczyźnie tysiące Białorusinów wyszły na ulice, aby skorzystać z przysługujących im podstawowych demokratycznych praw. Skala represji ze strony białoruskiego reżimu, która nastąpiła później, była wręcz alarmująca – mówił.

Jak zaznaczył Duda, „społeczność międzynarodowa nie może milczeć.” - Każdy kraj musi wypełniać swoje zobowiązania wynikające z międzynarodowego prawa w zakresie praw człowieka. Wzywam władze białoruskie do odejścia od polityki ucisku na rzecz polityki dialogu – zaapelował.

„Konieczność przestrzegania pewnych standardów”

Andrzej Duda zwrócił także uwagę na sytuacje w Rosji dotycząca między innymi słynnego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Prezydent powiedział, że Rosja pokazała na jak ogromną skalę stosuje represje polityczne przy okazji „masowych zatrzymaniach pokojowych demonstrantów, którzy zebrali się, aby wyrazić swoje poparcie dla Aleksieja Nawalnego i jego współpracowników.” - Nie są oni znani z imienia i nazwiska, a ich los w wielu przypadkach pozostaje nieznany, ale bazując na naszym doświadczeniu możemy ocenić, że może być on tragiczny – dodał.

- Przywracanie podejścia "business-as-usual" w stosunkach z Rosją i oczekiwanie, że wpłynie ono na zachowanie Kremla, jest naiwne. Nie na tym polega właściwy dialog. Właściwy dialog oznacza konieczność przestrzegania pewnych standardów. A w przypadku Rosji te standardy się nie poprawiają, lecz ulegają pogorszeniu. Wzywam władze rosyjskie do wywiązania się ze swoich zobowiązań międzynarodowych i uwolnienia Aleksieja Nawalnego oraz jego aresztowanych zwolenników – mocno zaznaczył Duda.

„Musimy dążyć do Solidarności.”

- Wolność religii i wyznania jest jednym z podstawowych praw człowieka i wymaga ochrony na całym świecie. Naruszanie tego podstawowego prawa powinno być skuteczniej zwalczane przez społeczność międzynarodową – mówił na zakończenie prezydent RP.

Jak przekazał „Polska jest szczególnie zaniepokojona nasilającym się zjawiskiem dyskryminacji i prześladowań religijnych chrześcijan i innych mniejszości religijnych.” Zaznaczył także, że wspierając najsłabszych, tych, którzy nie są w stanie sami się ochronić, dążymy do solidarności.

- Ostatnią kwestią, na którą chciałabym zwrócić dziś uwagę, jest wolność słowa. Jest ona określana mianem ͈pierwszej wolności" i musimy zadbać o to, by w dobie rewolucji cyfrowej taką pozostała – powiedział Duda. - Dlatego zadaniem, które stoi przed nami, jest budowanie otwartej sfery publicznej w domenie cyfrowej – dodał.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prezydent Andrzej Duda podczas 46 sesji Rady Praw Człowieka ONZ: Sytuacja w zakresie praw człowieka nie ulega poprawie. Wręcz przeciwnie - Portal i.pl

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska