Próbny egzamin na prawo jazdy lekiem na całe zło?
Próbny egzamin na prawo jazdy to usługa, która rozchodzi się jak świeże bułeczki. Zainteresowanie zdziwiło samych instruktorów. 28 października WORD w Białymstoku rozpoczął zapisy na próbny egzamin na prawo jazdy. Okazało się, że kursanci chętnie korzystają z nowej możliwości.
Co wiemy o próbnym egzaminie na prawo jazdy w białostockim WORD?
- Chętni kursanci mogą dzięki niemu oswoić się z samochodem egzaminacyjnym.
- Z usługi mogą skorzystać ci, którzy uczą się na egzamin w kategoriach B, C oraz C+E.
- Cena za próbny egzamin na prawo jazdy jest o ok. połowę niższa niż za rzeczywisty egzamin.
- Próba trwa ok. 30 minut.
- Na razie możliwa jest jedynie jazda z instruktorem na placu manewrowym, ale planuje się wprowadzenie jazd na mieście.
- Próby odbywają się wieczorami lub w sobotę – nie można ich przeprowadzić, gdy na placu trwa właśnie prawdziwy egzamin.
Kursanci zdający egzamin na prawo jazdy, nie są oswojeni z samochodem z WORD-u
WORD w Białymstoku tłumaczy, że wprowadził usługę próbnego egzaminu na prawo jazdy ze względu na uwagi kursantów. Często zgłaszali oni stres przed wejściem w obcy samochód – na co dzień, wraz z instruktorem, ćwiczyli swoje umiejętności na nieco innych pojazdach.
Przemysław Sarosiek, dyrektor WORD w Białymstoku:
Wprowadziliśmy tę usługę po to, żeby uniknąć sytuacji poczucia obcego samochodu, która jest głównym elementem stresu. Poza tym dodatkowo pozwala to podszkolić się.
Warto podkreślić, że w ostatnim czasie wprowadzono zmiany w przepisach dotyczących osób, które utraciły prawo jazdy. Będą one miały możliwość podejścia do tzw. egzaminu kontrolnego. Jego zdanie umożliwi zachowanie uprawnień. Problem w tym, że do egzaminu kontrolnego można podejść tylko raz. Próbny egzamin mógłby być w takim wypadku sporym ułatwieniem.
Próbny egzamin na prawo jazdy to pomysł kursantów
Próbne egzaminy na prawo jazdy wprowadzono na prośbę kursantów, którzy podzielili się z białostockim WORD-em swoimi opiniami w anonimowej ankiecie.
Przemysław Sarosiek: To kursanci wymyślili próbny egzamin. Każda osoba po egzaminie dostawała anonimową ankietę i oceniała naszą pracę. Najlepsi egzaminatorzy dostają premię co miesiąc, a świeży kierowca wpisuje sugestie zmian czy swoje propozycje. I to są właśnie ich pomysły.
Tak oszukują nas mechanicy. Sprawdź 8 chwytów perfidnych mec...
