MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Procesje Bożego Ciała w Kujawsko-Pomorskiem. Tak obchodziliśmy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

OPRAC.:
Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, to wyjątkowe i radosne święto w Polsce, jedno z najważniejszych w kościele katolickim. Tego dnia ulicami miast i wsi przechodzą tradycyjne procesje eucharystyczne z Najświętszym Sakramentem.
Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, to wyjątkowe i radosne święto w Polsce, jedno z najważniejszych w kościele katolickim. Tego dnia ulicami miast i wsi przechodzą tradycyjne procesje eucharystyczne z Najświętszym Sakramentem. Mariusz Kapała
Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, to wyjątkowe i radosne święto w Polsce, jedno z najważniejszych w kościele katolickim. Kwiaty rzucane przez dzieci w czasie procesji do czterech ołtarzy, tłumy wiernych i okna przystrojone świątecznie - tak w Kujawsko-Pomorskiem obchodzimy Boże Ciało. W czwartek (30 maja) ulicami miast i wsi przeszły tradycyjne procesje eucharystyczne z Najświętszym Sakramentem. Zobaczcie zdjęcia procesji z różnych miejscowości naszego regionu.

Spis treści

Boże Ciało 2024 - co to za święto?

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, określana jako Boże Ciało to jedno z najważniejszych świąt w Kościele Katolickim. Przypomina ostatnią wieczerzę a także przemianę chleba i wina w ciało i krew Chrystusa. Chleb ma być symbolem codziennego życia, a wino - radości i świętowania. Obchodzi się je od 1264 roku, zaś w Polsce pierwsza procesja przeszła ulicami Krakowa w 1320 roku. Od XVI wieku uroczystości mają charakter bardzo uroczysty.

Boże Ciało to święto ruchome, które jednak zawsze obchodzi się w czwartek 60 dni po Wielkanocy. W tym roku Boże Ciało przypada 30 maja. Boże Ciało to dzień wolny od pracy.

To Cię teraz może zainteresować

Tego dnia w całym kraju ulicami przechodzą uroczyste procesje eucharystyczne z Najświętszym Sakramentem. Są one wyrazem szacunku, miłości i wiary w realną obecność Jezusa w Eucharystii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii. Liczba ta związana jest z czterema ewangelistami: św. Markiem, Janem, Łukaszem i Mateuszem. Wierni modlą się przy czterech ołtarzach, a dzieci sypią kwiatki.

Boże Ciało to święto nakazane - katolicy mają obowiązek uczestniczenia we Mszy świętej. Nie ma natomiast obowiązku, aby w Boże Ciało wziąć udział w procesjach, jednak osoby w niej uczestniczące mogą uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

Tak obchodziliśmy Boże Ciało 2024 w Kujawsko-Pomorskiem - zdjęcia

W czwartek (30 maja) ulicami miast i wsi przechodzą tradycyjne procesje eucharystyczne z Najświętszym Sakramentem. Zobaczcie zdjęcia procesji Bożego Ciała z różnych miejscowości naszego regionu.

Boże Ciało w Bydgoszczy

W czwartek, 30 maja 2024 roku Kościół katolicki obchodził uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. W Boże Ciało, jak potocznie nazywane jest to święto, przez całą Polskę przeszły liczne procesje. Nie inaczej było w Bydgoszczy.

Boże Ciało w Bydgoszczy. Tłumy wiernych przeszły w procesji ...

Boże Ciało w Toruniu

Boże Ciało w Inowrocławiu

Centralnym uroczystościom Bożego Ciała w Inowrocławiu przewodniczył prymas Polski Wojciech Polak. Zobaczcie zdjęcia:

Boże Ciało we Włocławku

Boże Ciało w Żninie

Procesja Bożego Ciała w Żninie zatrzymywała się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane były fragmenty czterech Ewangelii. Zwyczajowo dziewczynki sypały kwiaty na drogę, którą przechodził celebrans z Najświętszym Sakramentem. Oto relacja zdjęciowa >>>

Boże Ciało 2024 w Żninie. Wierni przeszli w procesji przez s...

Boże Ciało w Grudziądzu

Boże Ciało w Lipnie

Procesja Bożego Ciała w Lipnie (30 maja 2024)

Boże Ciało 2024 w Lipnie. Procesja zgromadziła tłumy wiernyc...

Boże Ciało w Sępólnie

Boże Ciało w Radziejowie

Boże Ciało w Rypinie

Tak wyglądało Boże Ciało w PRL-u. Zobacz zdjęcia sprzed lat

Boże Ciało ma skomplikowaną historię, ale w czasach PRL-u nigdy nie zakazano procesji.

Kołnierzyki i żakiety. Na procesję zakładało się najlepsze u...

Szczegóły dotyczące procesji w poszczególnych miejscowościach województwa kujawsko-pomorskiego znajdziecie na podstronach lokalnych naszego serwisu. Przez cały czwartek na pomorska.pl publikować będziemy galerie zdjęć z procesji z różnych miast naszego regionu. Zapraszamy!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska