Profesor z UMK winny plagiatu. Nie będzie wykładał

  Profesor z UMK winny plagiatu. Nie będzie wykładał

  (awe)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  profesor z UMK został skazany za plagiat

  profesor z UMK został skazany za plagiat ©achiwum

  Profesor Janusz G. dopuścił się plagiatu - uznał toruński sąd. Naukowiec musi teraz zapłacić 5 tys. zł grzywny i 30 tys. zł zadośćuczynienia dla dr Agnieszki Raubo. Dodatkowo przez najbliższe 8 lat nie będzie mógł wykładać na żadnej z uczelni.
  profesor z UMK został skazany za plagiat

  profesor z UMK został skazany za plagiat ©achiwum

  Janusz G., filolog do niedawna pracujący na UMK, został oskarżony o to, że przywłaszczył sobie fragmenty pracy doktorskiej dr Agnieszki Raubo, "O filozofie w renesansowym państwie". Opublikował je później i podpisał własnym nazwiskiem.

  Czy to był plagiat? Prof. Janusz G. stanie przed sądem

  Dr Agnieszka Raubo sama wysłała profesorowi swój tekst. Chciała, by ten pomógł jej opublikować go w czasopiśmie "Ogród". Plagiat odkrył jej brat, prof. Raubo.

  - Wykluczyłam jakiekolwiek nieporozumienie - przyznaje poszkodowana badaczka. - Wysłałam ten tekst do profesora Janusza G. po to, żeby został opublikowany. Ufałam, że nie będzie on wykorzystany w inny sposób. Tekst leżał u profesora G. bardzo długo. I nagle ukazał się - ale pod jego nazwiskiem, w skróconej formie.

  Początkowo Janusz G. nie przyznał się do winy. Ostatecznie zdecydował jednak dobrowolnie poddać się karze. Musi zapłacić 3 tys. zł grzywny i 30 tys. zł zadośćuczynienia na rzecz pokrzywdzonej. Przez najbliższe 8 lat nie będzie też wykładał.

  Do września profesor był jeszcze pracownikiem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - przebywał na urlopie zdrowotnym. Od kwietnia już nim nie jest. - Wiąże się to z orzeczeniem uczelnianej komisji dyscyplinarnej dla nauczycieli akademickich - mówi Marcin Czyżniewski, rzecznik prasowy UMK. - Komisja orzekła zakaz wykonywania zawodu nauczyciela akademickiego przez 8 lat. Profesor nie odwołał się od tego orzeczenia, więc 1 kwietnia rozwiązaliśmy z nim umowę o pracę.

  Uczelniane komisje mają prawo orzekać taki zakaz obowiązujący na terenie wszystkich uczelni wyższych w Polsce.

  Wyrok nie jest prawomocny.


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (25)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (25) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej