Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Program Kolej Plus rozstrzygnięty. Nie znalazły się w nim projekty z naszego regionu [zdjęcia]

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
We Włocławku trwa budowa nowego dworca PKP. W piątek 22 kwietnia 2022 roku, zorganizowano tam konferencję prasową dotyczącą rządowego programu Kolej Plus
We Włocławku trwa budowa nowego dworca PKP. W piątek 22 kwietnia 2022 roku, zorganizowano tam konferencję prasową dotyczącą rządowego programu Kolej Plus Wojciech Alabrudziński
W kwietniu 2022 roku rozstrzygnięto rządowy program Kolej Plus do 2028 roku, na który przeznaczono łącznie ponad 11 miliardów złotych. Dofinansowanie uzyskają 34 projekty z jedenastu województw. Wśród nich nie ma projektów między innymi z województwa kujawsko-pomorskiego. Samorząd województwa nie zdecydował się na udział w tym programie. W piątek 22 kwietnia konferencję w tej sprawie zorganizowała we Włocławku posłanka Joanna Borowiak.

Konferencja Prawa i Sprawiedliwości we Włocławku

od 16 lat

Ponad 11 miliardów złotych na inwestycje w ramach programu Kolej Plus

Do realizacji, w ramach programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2028 roku, zakwalifikowano 34 projekty z 11 województw. Program ma na celu poprawę dostępności połączeń kolejowych dla mieszkańców. Dofinansowaniem objętych zostanie ponad 1200 km linii kolejowych. Niedawno budżet programu zwiększono o 5,6 miliardów złotych - z około 6 miliardów do ponad 11 miliardów zł. Na liście projektów, które mają otrzymać dofinansowanie, nie ma ani jednego projektu z województwa kujawsko-pomorskiego. Samorząd województwa nie zdecydował się na skorzystanie z niego.

W programie Kolej Plus nie ma projektów z województwa kujawsko-pomorskiego

Informacje dotyczące programu Kolej Plus, na konferencji zorganizowanej przy budowanym we Włocławku dworcu PKP, przekazali politycy Prawa i Sprawiedliwości: posłanka Joanna Borowiak, senator Józef Łyczak i włocławski radny Krzysztof Kowalski.

- Kilka dni temu został rozstrzygnięty nabór do programu Kolej Plus do 2028 roku. Program jest finansowany w postaci bardzo dużej kwoty (łącznie ponad 11 mld zł – przypis redakcji). Jakież było nasze zdumienie kiedy zobaczyliśmy, że wśród 34 pozytywnie zaopiniowanych projektów modernizacji linii kolejowych, odtwarzania połączeń kolejowych, budowy przystanków i łącznic kolejowych, nie ma ani jednego projektu z województwa kujawsko-pomorskiego. Jesteśmy zdumieni zaniechaniem marszałka województwa udziału w tym programie, w którym – trzeba to podkreślić – 85 procent inwestycji finansuje skarb państwa. 15 procent finansują albo Urzędy Marszałkowskie, albo łączą to finansowanie z pieniędzmi poszczególnych gmin, które wnioskują do programu – mówiła Joanna Borowiak, posłanka PiS.

Posłanka Joanna Borowiak dodała też, że zarówno Ministerstwo Infrastruktury, jak i politycy PiS, mają informacje od samorządów z województwa kujawsko-pomorskiego, że byli zainteresowani udziałem i zgłaszali marszałkowi potrzebę włączenia się w program Kolej Plus, żeby skorzystać z dofinansowania. Podkreśliła też, że bez udziału Urzędu Marszałkowskiego, udział w programie nie jest możliwy, ponieważ Urząd Marszałkowski - jako organizator transportu kolejowego w województwie - musi dokonać uzgodnień z samorządami, które wnioskują o realizację określonych potrzebnych mieszkańcom inwestycji. Dodała też, że żaden projekt, zaopiniowany przez Urząd Marszałkowski, nie wpłynął.

- Widać ewidentnie kompletny brak wizji dla transportu kolejowego w naszym województwie, a tak naprawdę brak zainteresowania transportem kolejowym, bo do dziś nie jest rozstrzygnięty przetarg na przewozy regionalne. Nieskorzystanie z programu Kolej Plus uważamy za ogromne zaniechanie na niekorzyść naszych mieszkańców – mówiła posłanka Joanna Borowiak.

Przywrócenie połączenia kolejowego między Ciechocinkiem i Aleksandrowem Kujawskim

Do kwestii programu Kolej Plus i rezygnacji województwa kujawsko-pomorskiego z udziału w nim, odniósł się także senator Józef Łyczak, który ma swoje biuro senatorskie w Ciechocinku.

- Spraw, które mogłyby być załatwione tym programem, jest bardzo dużo. Do Ciechocinka w sezonie letnim przyjeżdża bardzo dużo ludzi, szczególnie starszych. Aż się prosi, żeby uruchomić połączenie między Aleksandrowem, a Ciechocinkiem, które było jeszcze do niedawna. Pisałem nawet w tej sprawie prośby do pana marszałka. Przyrzeczenia były: „Zajmiemy się tą sprawą, panie senatorze”. Teraz była idealna okazja ku temu. Niestety sprawę przespano. To jest bardzo ważne, bo mamy kurort Ciechocinek, jeden z najpiękniejszych w Polsce i Europie – mówił na konferencji senator Józef Łyczak.

We Włocławku trwa budowa nowego dworca PKP

Senator odniósł się także do realizowanej obecnie we Włocławku inwestycji – budowy nowego dworca PKP. Przypomniał, że trzy lata temu większość kolegów z opozycji, wyśmiewała ich, mówiąc że budowa nowego gmachu dworca, to kolejne mrzonki.

Przypomnijmy, że przetarg na budowę dworca we Włocławku wygrała warszawska firma Budimex SA. Była jedną z trzynastu firm, które złożyły swoje oferty. Firma Budimex złożyła ofertę opiewająca na 25 mln 679 562,39 zł. Była najniższa, najdroższa sięgała natomiast kwoty ponad 34,5 mln złotych. Spółka Budimex podpisała umowę z PKP, na realizację inwestycji we Włocławku, 20 kwietnia 2021 roku. Koszt budowy dworca wyniesie ok. 25,7 mln zł brutto. Inwestycja dofinansowana jest ze środków budżetu państwa.

- Dziś widzimy – projekt jest realizowany, z maleńkim – może miesięcznym opóźnieniem – ale to spowodowane było warunkami klimatycznymi, a nie załogi – zaznaczył senator.

Dworzec ma być oddany do użytku w 2023 roku. Senator przypomniał, że wtedy połączenie między Włocławkiem, a Warszawą skróci się do jednej godziny i pięciu minut (obecnie to około 2,5 godziny).

- Wszyscy na to czekamy i wierzymy, że władze miasta i województwa obudzą się, żeby sytuację jaką w tej chwili mamy na kolei lokalnej – że pociągi są zatrzymywane, ludzie nie mają czym dojechać do pracy, a dzieci do szkół – to takiej sytuacji być nie może. Wierzymy w to, że ona ulegnie zmianie – powiedział na zakończenie senator Józef Łyczak.

Dlaczego samorząd województwa kujawsko-pomorskiego nie zdecydował się na udział w programie Kolej Plus? Wysłaliśmy zapytanie w tej kwestii do Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. Do tematu wrócimy po otrzymaniu odpowiedzi.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska