Proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciwko COVID-19 rozpocznie się 15 stycznia 2021 r. (takie są plany rządu).
Etapy rejestracji do szczepień przeciw COVID-19:
- Rejestracja - online: przez infolinię, u lekarza POZ lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta
- Zgłoszenie do punktu szczepień - kwalifikacja przez lekarza
- Wykonanie szczepienia oraz obserwacja pacjenta po szczepieniu
- Powtórzenie procesu po upływie 21 dni - bez konieczności ponownej rejestracji
Gdzie będą się odbywać szczepienia:
- w przychodniach (POZ)
- w szpitalach
- w szpitalach rezerwowych
- u lekarzy samodzielnie prowadzących praktykę
W tej chwili trwa tzw. etap 0 szczepień. Szczepionki są przeznaczone dla osób, które są najbardziej narażone na zakażenie. Są to: pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.
W etapie I ze szczepień skorzystają pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie oraz nauczyciele.
Na razie jedyną szczepionką zaakceptowaną przez Unię Europejską z rekomendacji warunkowej EMA (Europejska Agencja Leków) jest szczepionka od firm Pfizer/BioNTech.
Docelowo zaplanowano zakup kilkudziesięciu milionów dawek szczepionek. Zakupy w imieniu krajów UE negocjowała Komisja Europejska.
Od tych firm Polska kupi szczepionki
- Astra Zeneca
- Sanofi-GSK
- Janssen Pharmaceutica NV
- Pfizer/BioNTech
- CureVac
- Moderna.
Tyle sztuk szczepionek kupi Polska:
- Astra Zeneca (16 mln zakupionych dawek)
- Janssen Pharmaceutica NV (16,98 mln zakupionych dawek)
- Pfizer / BioNTech (16,74 mln zakupionych dawek)
- CureVac (5,65 mln zakupionych dawek)
- Moderna (6,69 mln zakupionych dawek)
Jak zapewnia rząd Mateusza Morawieckiego zakupy będą finansowane z budżetu państwa. Szacowany koszt szczepionek to ok. 2,4 mld zł uwzględniający fakt, że Komisja Europejska negocjowała obniżki cen w producentów.
Szczepienie będzie bezpłatne, dobrowolne z możliwością wyboru szczepionki, pod warunkiem, że już wszystkie z powyższej listy będą dopuszczone w UE do obrotu.
Szczepienie przeciw COVID-19 w pytaniach i odpowiedziach
Czy szczepionka jest obowiązkowa? Jeśli tak, czy są jakieś sankcje za odmowę szczepienia?
Szczepienia będą dobrowolne. Celem strategicznym zapisanym w Narodowym Programie Szczepień jest osiągnięcie poziomu zaszczepienia społeczeństwa umożliwiającego zapanowania nad pandemią COVID-19 do końca 2021 roku, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa.
Ile kosztuje szczepionka na koronawirusa?
Szczepionka jest bezpłatna i dobrowolna.
W jaki sposób będzie można zgłosić chęć zaszczepienia się? Czy potrzebne będzie skierowanie od lekarza? Jeśli tak, kto skierowanie wystawi?
Proces szczepień będzie oparty o zaproszenie (dokument e-skierowania) ważne 60 dni od dnia wystawienia. Będą one generowane automatycznie w systemie P1 w transzach zgodnych z kolejnością szczepień (dla określonych grup wiekowych, zawodowych, itd.). Ponadto, lekarze będą mogli wystawić dla pacjenta indywidualne e-skierowania (np. dla osoby nieposiadającej numeru PESEL czy dla osoby, która nie mogła poddać się szczepieniu w okresie ważności pierwszego e-skierowania).
Etapy szczepień Polaków
Etap 0: pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy Domów Pomocy Społecznej i pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych;
Etap 1: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, nauczyciele;
Etap 2: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne ;
Etap 3: szczepieni będą przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.
Czy dostanę zaświadczenie, że jestem zaszczepiony?
Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart Szczepień w systemie P1. Pacjent otrzyma też zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie).
Czy rząd planuje fundusz dla osób, u których wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne?
Planowane jest stworzenie funduszu kompensacyjnego dla osób, u których wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne (NOP). Szczegółowe zasady tego funduszu zostaną określone w ustawie.
Czy lekarz prywatny, który nie ma podpisanej umowy z NFZ, może wystawić skierowanie na szczepienie?
Każdy lekarz z dostępem do aplikacji gabinet.gov.pl, niezależnie od faktu posiadania umowy z NFZ.
Czy cudzoziemcy będą szczepieni w Polsce?
Cudzoziemcy z prawem pobytu podlegają szczepieniom na takich samych zasadach jak obywatele RP.
