https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przepalona żarówka - co z nią zrobić? Wyrzucić do śmietnika czy niekoniecznie?

AGW
Z szuflady lub szafki wysypują się już przepalone, niepotrzebne żarówki. Czas ich pozbyć się, ale jak? Znacie to? Sprawdzamy, dokąd wybrać się ze zużytą żarówką i dlaczego nie wyrzucać do śmietnika z resztkami pod zlewem.

Zużyte żarówki energooszczędne i lampy fluorescencyjne (świetlówki) należą do tzw. odpadów problemowych. Miejscem, gdzie bezpłatnie możemy je oddać, jest PSZOK - Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, miejsce stworzone do gromadzenia takich odpadów, o czym przypomina m.in. gminy-miasto Grudziądz. Miejsca zbiórki znajdziemy również w punktach sprzedaży artykułów oświetleniowych.

Dlaczego zużytych świetlówek, żarówek kompaktowych nie wolno wrzucać do pojemników na zmieszane odpady komunalne?
"Świetlówki, żarówki kompaktowe zawierają rtęć i wymagają oddzielnego przetwarzania. Tylko selektywna zbiórka zużytych świetlówek, żarówek kompaktowych do odrębnych pojemników gwarantuje ograniczenie możliwości zanieczyszczenia środowiska i daje możliwość ich dalszego przetworzenia, połączonego z wychwyceniem szkodliwych substancji np. rtęci", wyjaśnia Urząd Miasta w Bydgoszczy w swoim serwisie poświęconym odpadom.

Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM w Grudziądzu podpowiada, żeby podczas wyprawy do PSZOK, zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument stwierdzający tożsamość, łącznie z dokumentem potwierdzającym miejsce pochodzenia odpadu: np. umowa najmu (dzierżawy), potwierdzenie dokonania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

"Jeżeli obsługa PSZOK nie będzie mogła na podstawie powyższych dokumentów dokonać weryfikacji osoby oraz jej miejsca zamieszkania odmówi przyjęcia odpadów!" Kiedy już obsługa potwierdzi, że jesteśmy uprawnieni do skorzystania z danego PSZOK-u, dokonując odbioru poszczególnych rodzajów selektywnie zebranych odpadów, dokonuje zważenia ilości przyjętych odpadów. Następnie osobie przekazującej odpady wydawany jest dokument potwierdzający przyjęcie odpadów.

Polecamy też:

___________________
Projekt współfinansowany ze środków WFOŚiGW w ramach projektu Edukacji Ekologicznej 2019-2020.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

W
Waldi

Wszystko zależy jaka to żarówka.Zwykłe ledy można do elektrośmieci, ale jeśli chodzi o te stare, które mogą mieć metale ciężkie, powinno oddawać się w specjalnie wyselekcjonowane miejsca. https://ardant.pl/gdzie-wyrzucac-zwykle-zarowki-i-stare-lampy/

Poczytajcie sobie.

G
Gość
A co jeśli znajdę żarówkę na ulicy i zechce ja podnieść i wyrzucić ze względu na środowisko i dobro wspolne?! Nie każdy ma dom czy mieszkanie w polsce i nie każdy je wynajmuje. Np ja mieszkam na stałe za granica a tu przyjeżdżam tylko odwiedzić znajomych... Podniosę zarowke, odniosę do punktu a oni jej nie przyjma. Chory kraj. Z takim podejściem zawsze będziecie 100 lat za krajami rozwiniętymi.
G
Gość
Praktyki rodem z głębokiej komuny. Po pierwsze biurokracja. A potem się dziwią, że w lesie są śmieci. Nie dość, że ktoś się fatyguje do takiego punktu to jeszcze pod górkę. Właścicielem śmieci jest gmina, tym bardziej śmieci problemowych. Po rękach powinni całować, że komuś się chciało coś przynieść.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska