Remont stadionowego ogrodzenia oraz zamontowanie kamer to działania, które mają utemperować pseudokibiców. Pomysłów, jak sobie poradzić z tym problemem, jest jednak dużo więcej.
O chuligańskich ekscesach mieszkańcy Żnina mogli przekonać się kilkukrotnie. Zniszczone elewacje, bójki w centrum miasta, starcia z policją na stadionie. Ich obecność odczuli nawet ci, którzy na meczach Pału-czanki się nie pojawiają. By coś zmienić, przedstawiciele żniń-skiego klubu postanowili zacząć działać.
- Pojawił się problem, za który odpowiadamy wszyscy. Nie klub, nie ochroniarze czy policja, która rzekomo słabo działa, ale każdy z nas. By sobie z nim poradzić, musimy zaangażować się wszyscy, całe społeczeństwo. Nie wystarczą kamery czy ogrodzenie. Ważną rolę powinni odegrać nauczyciele czy rodzice, którzy mogliby na przykład pojawiać się na stadionie wraz ze swymi dziećmi. Mamy mnóstwo tego typu pomysłów, można rzec nowatorskich. Jednak by je zrealizować, musimy zaangażować się wszyscy - powiedział Zenon Flejter, prezes Klubu Sportowego Pałuczanka Żnin.
Nauczyciele na mecz...
By nakłonić mieszkańców do wspólnego działania, zorganizowano spotkanie w Urzędzie Miejskim. Policjanci, radni, przedstawiciele okolicznych drużyn oraz miłośnicy piłki nożnej przybyli do ratusza.
Nie zabrakło również Leszka Jakubowski, burmistrza Żnina.
- Muszę przyznać, że to spotkanie przyniosło wiele konstruktywnych rozwiązań. Wszyscy, którzy przybyli, brali aktywny udział w debacie. Mówiliśmy między innymi o tym, by znacznie wzmocnić współpracę z policją, która oprócz ochrony mogłaby na przykład kontrolować to, co dzieje się na stronach internetowych prowadzonych przez kibiców. W ten sposób dowiadywalibyśmy się o ewentualnych przygotowaniach do bójek.
Padł również pomysł, by na stadionie pojawiali się nauczyciele, którzy w pewien sposób mogliby wpłynąć na zachowanie swoich uczniów.
Podobną rolę powinni odegrać rodzice. Nic przecież nie stoi na przeszkodzie, by częściej odwiedzali oni stadion.
Robienie zdjęć oraz sformalizowanie klubu kibica to również działania, które mogłyby powstrzymać kibiców, którzy nie czuliby się już tak anonimowi - powiedział Zenon Flejter.
We wtorek znów się spotkają
Na spotkaniu w Urzędzie Miejskim działania zarządu się jednak nie kończą. Już we wtorek dojdzie do kolejnej inicjatywy, której celem jest walka z pseudokibicami.
Tym razem społeczność skupiona wokół lokalnej piłki spotka się w Komendzie Powiatowej Policji. Tego dnia będą toczyły się rozmowy na temat ustawy dotyczącej imprez masowych.
- Zimowa przerwa w rozgrywkach pozwala nam na to, by podjąć działania, których głównym celem jest walka z chuliganami. Z pewnością wielokrotnie będziemy poruszać jeszcze ten temat. Ważne żeby spotykać się i rozmawiać z ludźmi, bo ten problem możemy rozwiązać tylko wspólnymi siłami - kończy Zenon Flejter.